Jak się lata na paralotni

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Paralotniarstwo jest coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie dużą zainteresowanie zyskuje też latanie paralotnią z napędem. Dzięki niemu można niedużym kosztem w ciszy podziwiać widoki z góry i odstresować się podczas ciepłych dni. Na czym zatem polega paralotniarstwo i o czym warto wiedzieć chcąc rozpocząć swoją przygodę z tym sportem?

Paralotnia

Tradycyjna paralotnia nie ma napędu. To duże skrzydło, do którego przy pomocy licznych, mocnych linek zamocowana jest uprzęż pilota. Skrzydła mają najczęściej kształt łuku, a ich konstrukcja jest komorowa. Oznacza to, że podczas lotu napełnia się przepływającym powietrzem. Jego przeciętna powierzchnia to ok. 30 mkw., a waga może sięgać 8 kg. Do skrzydła przymocowana jest uprząż dla pilota, która swoim wyglądem przypomina plecak.

Obecnie częstą praktyką jest podpinanie do paralotni napędu. Najczęściej jest znajdujący się na wózku w specjalnej obudowie silnik ze śmigłem.

Jak latać na paralotni

Podczas lotu paralotnią należy utrzymywać odpowiednio dużą prędkość. Zbyt powolne szybowanie może skutkować utratą siły nośnej, ponieważ w skrzydle będzie panowało zbyt niskie ciśnienie. Skrzydłem steruje się za pomocą linek umieszczonych na jego końcach. Odpowiednie poruszanie nimi powoduje zmianę kierunku lotu. Również przemieszczanie środka ciężkości, spowodowane poruszaniem się lub przechylaniem pilota prowadzi do zmiany trajektorii.

Latając paralotnią można wykorzystywać prądy termiczne powietrza, czyli te miejsca, w których nagrzane powietrze unosi się, a pilot razem z nim. Dzięki temu można nie tylko nabrać wysokości, ale też zwiększyć swoją prędkość.

 

Uprawnienia do latania na paralotni

Latanie na paralotni to doskonała okazja, żeby się wyciszyć i odpocząć. Należy jednak pamiętać, że do jej pilotażu potrzeba specjalnych uprawnień, np. PPG dla paralotni z napędem lub CP do lotów z pasażerami.

Można je zrobić w aeroklubach lub prywatnych szkołach. Tam, pod okiem profesjonalistów, nauczysz się technik startu paralotnią, sterowania paralotnią, lądowania paralotnią, a także zdobędziesz wiedzę z zakresu meteorologii, przygotowania do lotu i aerodynamiki oraz nabierzesz doświadczenia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28199 )
Array ( [docId] => 28199 )