Jak zrobić licencję na szybowiec

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 25-06-2012 r.

Latanie niekoniecznie wiąże się z głośnym warkotem silnika. Dla osób ceniących ciszę, ale jednocześnie pragnących zrealizować marzenia latania w obłokach, idealne będzie wyrobienie licencji szybowcowej. Ponadto jest to bardzo dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z lotnictwem silnikowym.

Szybowiec

W przeciwieństwie do samolotu, szybowiec nie posiada swojego napędu. Brak silnika sprawia, że latanie nim jest ciche i w kabinie słychać tylko szum powietrza opływającego maszynę. W powietrze dostaje się dzięki samolotowi, który holuje go na wystarczającą wysokość lub wyciągarce.

Żeby latać musi mieć dużą siłę nośną, dlatego rozpiętość skrzydeł tego typu maszyn musi być duża, żeby mogły się one unosić w powietrzu. Do zwiększenia swojej wysokości lub by się rozpędzić, szybowiec wykorzystuje prądy termiczne. Ląduje tak samo jak zwykły samolot.

Szkolenie pilotów szybowca

Rozpoczynając szkolenie na szybowiec w aeroklubie trzeba mieć ukończone 16 lat. W przypadku niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców wyrażona na piśmie i potwierdzona notarialnie. Dodatkowo konieczne jest orzeczenie lekarskie wydane przez Główny Ośrodek Badań Lotniczo–Lekarskich, dopuszczające kandydata do szkolenia.

Żeby zostać pilotem szybowca trzeba mieć dobry wzrok, jednak dopuszcza się do kursu również osoby noszące okulary lub soczewki kontaktowe o niedużych mocach.

Szkolenie jest podzielone na dwie części. Teoretyczna obejmuje wykłady z zakresu: aerodynamiki, meteorologii, prawa lotniczego, nawigacji, pilotażu, mechaniki lotu, a także budowy szybowca. Po zakończeniu szkolenia kandydat zdaje egzamin z teorii. Jeśli go zda, może przystąpić do części praktycznej.

W dwumiejscowej maszynie przyszły pilot uczy się m.in. startu za wyciągarką i samolotem, zakręcania w obie strony i lądowania. Dodatkowo kursant poznaje budowę kręgu nadlotniskowego i uczy się panować nad szybowcem w tzw. korkociągu.

Po wylataniu 35 godzin za sterami maszyny, pilot przystępuje do egzaminu państwowego. Po jego zaliczeniu uzyskuje licencję pilota szybowcowego PL(G).

 

Uzyskanie uprawnień do pilotażu szybowców nie jest trudne. Daje dużo frajdy i przyjemności, ale też wymaga ogromnej odpowiedzialności.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28194 )
Array ( [docId] => 28194 )