Jak zrobić licencję pilota

Kategoria: Sporty lotnicze
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 25-06-2012 r.

Mali chłopcy często marzą, żeby zostać pilotami Jednak tylko nieliczni realizują to pragnienie. Latanie dużą maszyną wymaga bowiem poświęcenia wielu godzin na naukę pilotażu i wiele godzin spędzonych za sterami samolotu. Jak zatem zdobyć uprawnienia zawodowego pilota?

Wymagania

Zostanie zawodowym pilotem do długa i często kręta droga. Żeby uzyskać licencję CPL(A) trzeba spełnić szereg wymagań. Po pierwsze nie można od razy starać się o uzyskanie uprawnień pilota samolotowego zawodowego. Trzeba najpierw wyrobić licencję turystyczną. To daje doświadczenie w pracy z maszyną i obycie za sterami. Zdobyte podczas lotów turystycznych umiejętności bardzo przydają się w dążeniu do uzyskania zawodowej licencji.

Kandydat na pilota musi ponadto mieć ukończone 18 lat i cechować się nienagannym zdrowiem, potwierdzonym odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez Główny Ośrodek Badań Lotniczo-Lekarskich.

Dodatkowo pilot musi mieć wylatane co najmniej 200 godzin, w tym minimum 100 jako dowódca statku powietrznego. Poza tym ważne jest doświadczenie w lotach nawigacyjnych i nocnych.

Szkolenie pilota zawodowego

Osoba, która spełnia powyższe wymagania może przystąpić do szkolenia. Składa się ono z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. Posiadając licencję pilota turystycznego z reguły można od razy przystąpić do egzaminu teoretycznego na licencję zawodową, tzw. ATPL(A). Zdając go, szkolenie teoretyczne zostaje automatycznie zaliczone.

Należy przejść jeszcze szkolenie praktyczne. Trzeba jednak pamiętać, że kandydat musi posiadać odpowiednią liczbę wylatanych godzin. W ramach tej części kursu, pilot uczy się maszyny i obsługi jej urządzeń. Dodatkowo kandydat na zawodowca doskonali umiejętności latania według wskazań przyrządów. Musi on ponadto wykonać ok. 30 lotów szkolnych. Po tym może już przystąpić go egzaminu praktycznego państwowego.

Droga do licencji pilota zawodowego jest bardzo długa. Dodatkowo szkolenia i praktyka wymagają bardzo dużych nakładów pieniężnych. Kandydat musi być bardzo cierpliwy i pamiętać, że pilotowanie samolotu to bardzo duża odpowiedzialność.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28196 )
Array ( [docId] => 28196 )