Czym jest sztuka walki wushu

Kategoria: Sporty walki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Wschodnie sztuki walki cieszą się w Polsce dużą popularnością. Mało kto jednak wie, że wushu to ogół chińskich systemów walki, często też zwany w świecie zachodnim kung fu. Czym zatem charakteryzuje się ten sport i jakie są korzyści płynące z jego uprawiania?

Czym jest wushu?

Warto zaznaczyć, że chińskie wushu również ma wiele stylów. Niemal wszystkie z nich cechuje dość duży stopień skomplikowania ruchów i duża dynamika ich wykonywania. Ten system to nie tylko walka. Wushu skupia się także na zdrowiu i postawie moralnej zawodników. Ten styl obejmuje także wiedzę o samym wushu oraz innych systemach walki, ale też kulturze i medycynie charakterystycznej dla Chin.

Odmiany wushu

Sportowa odmiana tej dyscypliny również ma wiele stylów. Jednym z nich jest pokaz sekwencji ruchów i form. Wśród nich są techniki cechujące się dużą szybkością i trudnością wykonania lub takie, które wymagają od ćwiczącego użycia bardzo dużej siły.

Inną odmianą sportowego wushu jest walka z przeciwnikiem w ochraniaczach i rękawicach. Tutaj dopuszcza się walkę w parterze i stosowanie innych technik samoobrony.

Odmiana tradycyjna z kolei także dzieli się na różne style. Jednak zasadniczo do tej grupy zaliczane są wszystkie chińskie style walki. Tutaj też istnieje duży nacisk na moralność ćwiczącego i jego filozofię życiową.

Korzyści z trenowania wushu

Treningi wushu wykształcają u adeptów przede wszystkim znakomitą kondycję fizyczną. Ćwiczenia wymagają często użycia dużej siły fizycznej. Jednocześnie techniki wushu pokazują, że wcale nie trzeba dysponować większą siłą od zawodnika, żeby móc go pokonać.

Te techniki walki uczą harmonii i współpracy pomiędzy ciałem i umysłem zawodnika. Skomplikowane ruchy pomagają ulepszyć pamięć i pozytywnie wpływają na system nerwowy. W ćwiczeniach liczy się również precyzja i równowaga. Dodatkowo treningi to doskonała okazja, żeby zapoznać się z kulturą Kraju Środka.

Wushu to ciekawa, ale też wymagająca dyscyplina sportowa. To wspaniała okazja do wyćwiczenia w sobie cierpliwości oraz wyciszenia myśli i organizmu. Ponadto trenowanie wushu jest korzystne dla zdrowia i psychiki adepta tej dziedziny.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28216 )
Array ( [docId] => 28216 )