Jakie pasy wyróżniamy w karate

Kategoria: Sporty walki
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-06-2012 r.

Karate najczęściej kojarzymy z dwoma kolorami pasów, które oplatają kimono, a mianowicie białym i czarnym. Jednak w tej dyscyplinie sportowej wyróżniamy osiem barw pasa. Każdy z nich niesie za sobą informację o tym, na jakim stopniu zaawansowania jest dany zawodnik.

Skąd różnobarwność pasów w karate

Początkowo tę sztukę walki uprawiali tylko japońscy wojownicy. Wchodzenie na kolejne stopnie wcielania w życie idei tej sztuki walki, czyli łączenia ciała i umysłu, wiązało się ze zdobywaniem pasów odpowiednich kolorów. Wraz ze wzrostem zainteresowania karate ze strony zwykłych ludzie, zaczęto nadawać jej charakter sportowy, bez potrzeby poświęcania całego życia na rozwijanie tej sztuki walki.

Dodatkowo rozpowszechnianie się karate poza granicami Japonii wymusiło stworzenie wymagań egzaminacyjnych oraz sposobu motywowania początkujących amatorów poprzez możliwość szybszego awansu na kolejny stopień wtajemniczenia karate bez konieczności długoletniego oczekiwania na uzyskanie najwyższego progu zaawansowania.

W zależności od stylu karate stosowana jest odmienna klasyfikacja pasów. To, co pozostało wspólne dla wszystkich rodzajów tej sztuki walki to oznaczenie pasa czarnego jako stopnia mistrzowskiego i pasa brązowego jako stopnia zaawansowanego adepta.

 

Rodzaje pasów w karate

Kolor biały symbolizuje nadzieję, proces nauki i potencjał stojącego na początku drogi karateki. Związany jest z pozyskiwaniem początkowych umiejętności z zakresu sztuki walki, kształtowaniem wytrwałości, skupienia.

Pas w kolorze pomarańczowym oznacza, że adept przyswoił już podstawową etykietę treningu karate. Wiąże się to z opanowaniem takich elementów, jak równowaga, stabilność, kontrola własnego ciała oraz odpowiednia praca nóg.

Pas w niebieskim kolorze symbolizuje płynność. Ruchy karateki na tym poziomie odznaczają się elastycznością, pewnością, a on sam potrafi pokonywać słabości emocjonalne, nie ulega gniewowi.

Żółty pas wiąże się z ogniem, energią. Adept opanował zarówno fizyczne, jak i psychologiczne aspekty treningu, czyli równowagę, koordynację, percepcję, świadomość swojego ciała i siłę woli.

Pas zielony jest pierwszym ze stopni zaawansowanych. Karateka nadal pracuje nad zrozumieniem własnych emocji, uczy się budować pozytywne relacje z otoczeniem i osiąga stan zanshin, czyli momentu, w którym ciało funkcjonuje bez świadomości wysiłku.

Brązowy kolor pasa oznacza równowagę ciała, duszy i umysłu. Osoba go posiadająca posiada doskonałą technikę i w niemal optymalnym stopniu przyswoiła filozofię i etykę karate. Jego postawa stanowi przykład dla innych.

Ostatnim stopniem w karate jest pas koloru czarnego. Oznacza on siłę, dojrzałość, mistrzowskie opanowanie karate pod każdym względem, które jest dla niego stylem życia.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28220 )
Array ( [docId] => 28220 )