Na czym polega karate shotokan

Kategoria: Sporty walki
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-06-2012 r.

Twórca karate shotokan, Gichin Funakoshi twierdził, że w prawdziwym karate umysł i technika staje się jednym. I w tym zawiera się cała idea jednego z najpopularniejszych stylów karate na świecie. Według założeń Shotokan sposób walki powinien wyrażać intencje umysłu.

 

Historia karate shotokan

Nazwa shotokan oznacza „szkołę Shoto” lub miejsce, w którym uczy Shoto, z języka japońskiego to „fale sosen”. W ten sposób podpisywał swoje prace literackie i z zakresu kaligrafii okinawski mistrz Gichina Funakoshi.

Twórca tego stylu karate nigdy nie określał go mianem shotokan. Mówił o nim po prostu karate. Dopiero po jego śmierci nazwę dodał syn i uczniowie Funakoshiego.

Najważniejsze założenia Shotokan

Shotokan określa karate jako sztukę wojenną opierającą się na blokach, ciosach, unikach oraz odpowiedniej koordynacji ruchów. To również kształtowanie zachowania i dyscypliny, które pozwalają wypracować cechy fizyczne i psychiczne niezależnie od płci, wieku i kondycji, a jedynym prawdziwym przeciwnikiem karateki jest on sam.

Uprawianie Shotokan to dążenie do wypracowania czystej techniki, która poprzez ruchy ciała wyraża intencje umysłu, a także podnoszenie zdolności koncentracji i skupienia. Poprzez ciągłe ulepszanie swojej techniki karateka pracuje nad tym, aby ciało i umysł stanowiły nierozerwalną całość.

Główną mantrą Shotokan jest „zaczynaj blokiem i kończ blokiem”. Chodzi o to, aby karateka, wykonując dany ruch, był świadomy tego, co on oznacza.

 

Technika Shotokan

Ten styl karate wyróżniają niskie i szerokie postawy z dynamicznymi i silnymi przejściami. Technika opiera się na pozycjach – dachi, ciosach – tsuki, uderzeniach – uchi, kopnięciach - geri, blokach – uke oraz nage – rzutach.

Trening w Shotokan podzielony jest na trzy części. Pierwsza kihon to ćwiczenia z zakresu podstawowych pozycji wykonywane z maksymalną siłą i szybkością przy pełnej koncentracji ciała i umysłu. Drugi etap to kata, czyli układ ciosów oraz walka z nieistniejącym przeciwnikiem. Na końcu treningu jest kumite, czyli sparing.

Karate Shotokan jest pewnego rodzaju ścieżką postępowania, ponieważ wartości, jakie nabywa się podczas jego uprawiania sprawiają, że jest on nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim stylem życia.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28219 )
Array ( [docId] => 28219 )