Kiedy zapisać dziecko na treningi karate

Kategoria: Sporty walki
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-06-2012 r.

Niektóre kluby karate oferują zajęcia dla dzieci już od 4. roku życia. Jednak w tym wieku mają one bardziej charakter zabawowy i pozbawione są kontekstu walki. Najbardziej odpowiednim czasem na zapisanie dziecka na treningi karate będzie okres pomiędzy 6. a 8. rokiem życia.

Kiedy zacząć treningi karate

Zwykle kiedy rodzice chcą dobrze spożytkować energię dziecka decydują się na zapisanie go do klubu karate. Naprzeciw oczekiwaniom rodziców wychodzą organizacje sportowe oferujące zajęcia dla coraz młodszych grup wiekowych. Możemy znaleźć miejsca, gdzie ćwiczenia prowadzone są już dla cztero-, pięciolatków.

Zaprowadzenie tak małego dziecka na trening jest dobrym pomysłem, ale należy pamiętać, że to wiek, kiedy dziecko dość szybko potrafi się znudzić wykonywaniem poleceń instruktora albo po prostu ich nie zrozumieć. Dodatkowo dzieci w tym wieku potrzebują zajęć o prostym i zrozumiałym charakterze oraz osoby, która będzie miała odpowiednie podejście do dzieci. W takim wieku dziecko nie jest także nastawione na walkę czy perfekcyjne wykonywanie zadań instruktora. Stąd też lepiej poczekać aż dziecko osiągnie wiek sześciu lat.

Znaczenie karate dla dzieci

Ruch u dzieci jest nieodzownym elementem prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Pozwala nabyć odpowiedniej koordynacji ruchów i zachować zdrowie. Uprawianie karate jest dobrym sposobem nie tylko na zapewnienie dziecku dawki ruchu, ale przede wszystkim na ukształtowanie jego psychiki.

Ta sztuka walki rozwija w młodym człowieku takie cechy, jak stanowczość, opanowanie, koncentrację, umiejętność dążenia do celu, potrzebę przynależności do grupy czy pewność siebie. Wymaga również od dziecka koncentracji, a to jest podstawą sztuki walki i ma przełożenie na codzienne życie, np. pomaga dzieciom łatwiej przyswajać wiedzę.

 

Wprawdzie nie ma reguły jednoznacznie określającej wiek, w którym powinno się zapisać dziecko na treningi karate. Już dwulatek potrafi sprawnie wymachiwać nogami czy rękoma. Jednak dopiero dziecko sześcioletnie będzie w stanie wykonać w miarę precyzyjnie polecenia trenera oraz współpracować z innymi małymi karatekami.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28218 )
Array ( [docId] => 28218 )