Na czym polega aikido

Kategoria: Sporty walki
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Aikido jest japońską sztuką walki powstałą na przełomie XIX i XX wieku. Za jej ojca uznaje się instruktora sztuk walki Morihei’a Uesibę, który jako pierwszy ją skodyfikował. Na czym polega aikido i co je odróżnia od innych sztuk walki?

Połączenie różnych sztuk walki

Aikido łączy w sobie elementy wszystkich wschodnich sztuk walki. Zdaniem instruktorów aikido, czerpie z nich to, co najlepsze. Pomimo wielu podobieństw, aikido posiada jedną zasadniczą różnice oddzielającą je od innych sztuk walki. Mianowicie uczy jak się bronić, nie jak atakować. Defensywny charakter aikido ma na celu nauczenie zawodników jak unikać ciosów. Nie uczy ataku, dlatego nie jest zaliczane do sportowych konkurencji na olimpiadach.

Precyzja

Defensywny charakter nie zawsze towarzyszył aikido. W czasach gdy walczono na śmierć i życie mistrzowie sztuk walki opracowali w aikido ciosy bazujące na podstawach anatomii. Celem ataku były słabe punkty na ciele człowieka: szyja, tętnice, żyły itp. W dzisiejszych czasach wiedza o ludzkim ciele nadal jest wykorzystywana w aikido, jednak inaczej. Obecnie podczas walki ciosy zadawane są w miejsca, które zadają dużo bólu, ale jednocześnie nie powodują uszczerbku na zdrowiu. Dzięki temu aikido jest sztuką bezpieczną dla zdrowia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28214 )
Array ( [docId] => 28214 )