Na czym polega karate kyokushin

Kategoria: Sporty walki
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Kyokushin to jeden z najbardziej widowiskowych, a zarazem najtwardszych stylów karate. W formie pełnokontaktowej dostępne jest tylko dla dorosłych. Kyokushin to nie tylko sport, ale i filozofia życia.

Historia karate kyokushin

Historia tej sztuki walki jest nierozerwalnie związana z życiem jej twórcy - Koreańczyka Choi Yeong-Eui, który po przybyciu do Japonii przyjął nazwisko Masutatsu Oyama. W 1974 roku Międzynarodowa Organizacja Kyokushin przyznała mu najwyższy stopień wtajemniczenia w sztuce karate – 10 dan.

Oyama chciał stworzyć taki rodzaj karate, który odejdzie od jego bezkontaktowego i pokazowego charakteru na rzecz prawdziwych pojedynków. W tym celu Oyama założył Kyokushinkai, czyli Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy.

Twórca kyokushin zawsze twierdził, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości oraz że rozwój fizyczny jest początkiem tej sztuki walki, a rozwój duchowy jest jej celem ostatecznym.

W celu lepszego poznania zasad etycznych kyokushin stworzono siedmiopunktowy kodeks moralny. Podkreśla on obowiązek szanowania osób starszych i rodziców, dążenia do fizycznej i duchowej doskonałości oraz powstrzymania się od gwałtownych reakcji.

W Polsce początki kyokushin datuje się na koniec lat 60. XX w. Propagatorem tej sztuki walki na terenie naszego kraju był Andrzej Drewniak, który posiada 7 dan.

 

Czym jest kyokushin

Karate kyokushin to sztuka walki, która kształtuje system wychowania oraz wszechstronny rozwój psychofizyczny poprzez połączenie wschodniej tradycji z nowoczesnymi metodami treningowymi.

Jest sportem kontaktowym opartym przede wszystkim na uderzeniach i kopnięciach. W mniejszym stopniu stosuje się chwyty. Opiera się na 5 elementach treningowych: kihon – podstawowe techniki uderzeń, kopnięć i bloków, ido geiko – poruszanie się, kata – sposoby obrony i ataku, kumie – bezpośrednia walka oraz iken – trening mentalny, w którym nacisk kładzie się na wykorzystanie umysłu i wyobraźni w trakcie walki oraz praca nad „jednością ciała i umysłu”.

Trenowanie karate ma pomóc ćwiczącemu w rozwoju duchowym, pokonywaniu słabości, niezdecydowania, nieśmiałości i stawaniu się lepszym człowiekiem.

W treningu dzieci nie ma miejsca na bezpośredni kontakt między zawodnikami. Zajęcia przede wszystkim mają formę zabaw ruchowych oraz ćwiczeń ogólnorozwojowych. U młodzieży i osób dorosłych stawia się na twardą walkę i kształtowanie umiejętności samoobrony.

Każdy adept kyokushin musi znać na pamięć i stosować zarówno w czasie walk, jak i w życiu codziennym etykietę Dojo. Składa się ona z 10 punktów, określających przysięgę, zasady oraz ceremoniał treningów karate.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28213 )
Array ( [docId] => 28213 )