Co warto wiedzieć o pływaniu z monopłetwą

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 21-06-2012 r.

Pływanie z monopłetwą jest dość ekstrawaganckim i mało popularnym sportem. Taki rodzaj nurkowania ma jednak swój urok i wielu zwolenników. Wymaga on bardzo dużej koordynacji ruchowej i cierpliwości w nauce pływania. Na czym dokładnie polega ten sport wodny?

Monopłetwa

Monopłeta, jak sama nazwa wskazuje jest jedną płaszczyzną zamontowaną do obu stóp jednocześnie. Swoim kształtem nieco przypomina ogon delfina. Jest krótsza niż tradycyjna płetwa, ale z reguły szersza niż dwie pojedyncze, co zwiększa szybkość pływaka. Pływając z takim sprzętem możemy osiągnąć prędkość nawet powyżej 10 km/h. Korzystanie z tego rozwiązania umożliwia osiąganie większych głębokości.

Monopłetwy są najczęściej zrobione z polipropylenu lub laminatu. Przy kaloszu płetwa jest najbardziej sztywna, zaś jej końcówka wykonana jest z reguły z jednej warstwy materiału. Kalosze można regulować dopasowując ich rozmiar do swojej stopy.

Technika pływania z monopłetwą

Ze względu na fakt, że obie nogi są w jednej płetwie, nie możemy naprzemiennie nimi poruszać, tak jak ma to miejsce w przypadku pływania kraulem. Dlatego jedynym sposobem na poruszanie się jest styl delfina. Używanie monopłetwy nie powoduje powstawania tak dużych wirów wody, jak podczas pływania z dwoma płetwami. To pozwala na znaczne zmniejszenie oporu.

Pływanie z monopłetwą jest jednak trudną sztuką. Złączenie ze sobą obu nóg znacznie ogranicza nasze możliwości kontrolowania kierunku. Wymaga opanowania oraz bardzo dużej gibkości i koordynacji.

 

Miejsca do pływania z monopłetwą

Z monopłetwą można pływać w zasadzie wszędzie. Bardzo dobrze sprawdza się na otwartych zbiornikach wodnych, takich jak morza i oceany. To także dobre rozwiązanie na nurkowanie w jeziorach i zalewach. Tym sposobem można pływać zarówno po powierzchni, jak i głębinach wody. Odbywają się także zawody w sprincie pod wodą na różne odległości, pokonywane przez zawodników na jednym oddechu.

Pływanie z monopłetwą nie jest jeszcze bardzo popularnym sportem, ale coraz więcej osób odkrywa zalety tej dyscypliny. Z pewnością polubią ją ludzie ambitni, odważni i gotowi do poświęcenia wielu godzin na naukę i wypracowanie odpowiedniego stylu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28226 )
Array ( [docId] => 28226 )