Nauka pływania kraulem

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 26-07-2012 r.

Kraul jest najszybszym sposobem pływania. Rotacyjne ruchy ciała wzdłuż kręgosłupa pozwalają przenosić punkt ciężkości z boku na bok, dzięki czemu łatwo przenosić ręce nad wodą i płynąć bardzo efektywnie. Na co zwrócić uwagę podczas nauki kraulem?

Praca rąk w kraulu

Najciekawszym i zarazem najtrudniejszym dla wielu osób elementem nauki pływania kraulem jest wykonywanie niesymetrycznych ruchów rękoma i nogami. Ręce służą do wykonywania naprzemiennie ruchów okrężnych, jak najbliżej tułowia.

Gdy prawa ręka jest wyciągana za głowę i nad wodę, lewa jest podciągana pod wodę, do tułowia. Dłoń znajdująca się pod wodą powinna być obrócona pod kątem 45 stopni względem tułowia, dzięki czemu będzie dodawać nam prędkości.

Praca nóg w kraulu

Nogi z kolei naprzemiennie wykonują ruch nożycowy, poruszając się na zmianę w płaszczyźnie pionowej. Chociaż ruch nóg nie jest bardzo skomplikowany, to w połączeniu z okrężnymi ruchami rąk stanowi dla początkującego pływaka niemałe wyzwanie. Pamiętajmy o tym, że w kraulu to ręce odpowiadają za naszą szybkość, praca nóg ma na celu utrzymanie naszego ciała w równowadze.

Oddychanie w czasie pływania kraulem

Najważniejszym elementem w poprawnym pływaniu kraulem jest odpowiednie oddychanie. Większość osób nieświadomie popełnia błąd na samym początku nauki, gdy uczy się pływać kraulem nie zanurzając głowy pod wodą. Osoby, które nie potrafią pływać kraulem powinny od samego początku wyrobić nawyk zanurzania głowy podczas pływania tym stylem.

Jeśli postanowimy jednak na wstępie próbować pływać bez moczenia włosów, możemy bardzo szybko wyrobić w sobie naturalny odruch oddychania przez uniesienie głowy przed siebie. Takie wyciąganie głowy niestety ustawia nasze ciało w złej pozycji – powoduje, że biodra i nogi zaczynają opadać, przez co zwalniamy. Co więcej, mając głowę wyciągniętą do przodu, musimy włożyć wiele siły w ruch nóg, by utrzymać je przy powierzchni wody. Dlatego najlepiej od początku zanurzać głowę i oddychać przechylając głowę w lewo lub prawo podczas rotacji całego tułowia.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28233 )
Array ( [docId] => 28233 )