Jak zdobyć kartę pływacką

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 30-07-2012 r.

Okazanie karty pływackiej jeszcze kilka lat temu było niezbędne, by wypożyczyć kajak lub łódkę. Obecnie wobec osób pełnoletnich nie ma takiego obowiązku. Co zatem daje nam karta pływacka i jak ją zdobyć?

Uzyskanie karty pływackiej

W celu wyrobienia karty pływackiej należy udać się do najbliższej jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. WOPR to jedyna instytucja, która ma prawo do wydawania takich kart. Do egzaminu można przystąpić po okazaniu dowodu tożsamości oraz uiszczeniu opłaty w wysokości 25 złotych. Natomiast osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo uzyskać pisemną zgodę prawnych opiekunów, by móc ubiegać się o dokument potwierdzający umiejętność pływania.

Sam egzamin musi zostać przeprowadzony przez uprawnionego ratownika WOPR, posiadającego odpowiednie kompetencje.

Egzamin na kartę pływacką

Zdobycie karty pływackiej jest uwarunkowane pozytywnym zdaniem praktycznego egzaminu w wodzie. Może być on przeprowadzany zarówno na basenie, jaki i na otwartych zbiornikach wodnych. Warto pamiętać, że karta pływacka nie traci swojej ważności. Sprawdzian jest zakończony pozytywnie, gdy osoba zdająca:

  • dowolnym sposobem i w dowolnym czasie w wodzie stojącej przepłynie dystans 200 m (w tym 50 m stylem grzbietowym) lub przepłynie 400 m z prądem wody (w tym 100 m na plecach);
  • wykona skok do wody z wysokości nie mniejszej niż 0,7 m;
  • przepłynie pod powierzchnią wody stojącej co najmniej 5 m, lub 15 m z prądem wody.

 

Uprawnienia po zdobyciu karty pływackiej

Obecnie karta pływacka, poza satysfakcją z jej posiadania, nie daje nam szczególnych uprawnień. Poza przypadkiem, gdy chcemy powiększać swoje uprawnienia i zostać ratownikiem. Okazanie karty pływackiej jest niezbędne, by przystąpić do egzaminu na Młodszego Ratownika WOPR.

Karta może być także przydatna osobom niepełnoletnim podczas wypożyczania sprzętu wodnego, takiego jak łódka czy kajak.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28236 )
Array ( [docId] => 28236 )