Jak grać w piłkę wodną

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 20-06-2012 r.

Piłka wodna nie jest w Polsce bardzo popularnym sportem. Warto się nią zainteresować, ponieważ uczy ona pracy zespołowej i dużej samodyscypliny. Jest to też świetna okazja do poprawy kondycji fizycznej. Na czym polega ta gra i jakie są jej zasady?

Zawodnicy

W piłkę wodną grają dwie drużyny liczące po 7 zawodników. Jeden z nich pełni funkcję bramkarza, pozostałym grającym nie przypisuje się konkretnej funkcji. Zawodnicy rozgrywają mecz w specjalnych czepkach z ochraniaczami na uszy. Mają one zazwyczaj kolor biały lub niebieski i jest na nich widoczny numer zawodnika. Bramkarze mają czepki w kolorze czerwonym.

Pole gry w piłkę wodną

Pole gry w piłkę wodną ma rozmiar 20 x 30 m, przy czym jego głębokość musi wynosić co najmniej 180 cm. Na środku dwóch krótszych krawędzi boiska ustawia się bramki wielkości 3 m x 90 cm. Na polu gry wyznacza się linię dzielącą boisko na połowy oraz po dwie linie bramkowe i rzutów karnych na każdej z nich.

Zawodnicy rzucają piłką bardzo podobną do tej, którą grają siatkarze. Jej obwód to ok. 70 cm, a waga dochodzi do 450 g. Piłka jest pokryta specjalnym materiałem, który umożliwia trzymanie jej jedną ręką i ogranicza ślizganie.

Zasady gry w piłkę ręczną

Celem gry w piłkę wodną jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika i zdobycie najwyższej ilości punktów. Rozgrywa się cztery partie trwające po 8 minut. W połowie meczu następuje 5-minutowa przerwa. Gra rozpoczyna się w momencie wrzucenia przez sędziego piłki na środek boiska.

Można ją rozgrywać w zasadzie każdą częścią ciała, z wyłączeniem zaciśniętej pięści. Jedną z głównych zasad tej gry jest zakaz trzymania piłki oburącz. Nie dotyczy to bramkarza. Nie można też dotykać stopami dna basenu.

Niezgodne z przepisami jest topienie, kopanie i odciąganie graczy. Grożą za to kary, w tym nawet wykluczenie z gry. Jeśli faul nastąpił blisko bramki, sędzia dyktuje rzut karny.

Piłka wodna to dosyć brutalny sport. Uczy on jednak dyscypliny, ponieważ treningi w tej dyscyplinie sportu są częste i intensywne. To także doskonała okazja, żeby zwiększyć swoją siłę i poprawić kondycję fizyczną.