Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 21-06-2012 r.

Nurkowanie to wspaniała przygoda. Tę dyscyplinę pokochają wszyscy lubiący aktywny wypoczynek i dla których nie straszna jest woda. Jak przygotować się do rozpoczęcia swojej przygody z nurkowaniem?

Sprzęt do nurkowania

Wyposażenie to jedna z istotnych rzeczy, o które musimy zadbać. Należy również zapoznać się z nim przed pierwszym nurkowaniem.

W skład niezbędnego sprzętu wchodzą m.in. płetwy. Pozwalają one zwiększyć powierzchnię naszej stopy, dzięki czemu możemy sprawniej i szybciej poruszać się w wodzie. Można wyróżnić płetwy kaloszowe i paskowe. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mają kalosz, do którego nurek wkłada stopę. Jego wielkość należy dobrać do rozmiaru stopy, żeby sprzęt się nie ześlizgnął w trakcie pływania. Z kolei płetwy z paskiem, zakłada się na specjalne buty do nurkowania.

Innym ważnym elementem jest maska nurkowa i fajka. Maska umożliwia dobre widzenie pod wodą. Ponadto ochrania oczy i drogi oddechowe przed kontaktem z wodą. Warto dobrze ją dobrać i nie żałować pieniędzy na ten sprzęt. Fajka jest szczególnie przydatna, gdy pływamy tuż pod powierzchnią wody. Daje możliwość oddychania powietrzem z nad jej tafli.

Nurkowanie głębinowe wymaga bardziej zaawansowanego sprzętu: butli i aparatu tlenowego, a także odpowiedniego kombinezonu.

 

Nauka nurkowania

Ten sport można uprawiać w zasadzie wszędzie: nad morzem, oceanem, w jeziorach, zalewach, kamionkach, a nawet na basenie. Podczas nauki warto skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora. Należy pamiętać, że nurkując poruszamy tylko nogami. Ręce powinny swobodnie spoczywać wzdłuż ciała.

Podstawowym i najprostszym sposobem pływania z płetwami jest kraul. Styl ten polega na naprzemiennym poruszaniu nogami. Ta czynność nadaje nam zarówno prędkość, jak i kierunek. Dobrze jest też nauczyć się pływać na tzw. bezdechu.

Nurkowanie pozwala nam aktywnie spędzać czas nad wodą. Daje też możliwość zapoznania się z florą i fauną zbiorników, w których pływamy. To bardzo dobry sport na wakacyjne podróże do ciepłych krajów o przejrzystych, bogatych w okazy przyrodnicze, wodach.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28227 )
Array ( [docId] => 28227 )