Jak uprawiać kitesurfing?

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 20-06-2012 r.

Słońce, plaża, woda i latawiec. Kitesurfing jest oryginalnym i widowiskowym sportem wodnym. To połączenie dwóch żywiołów, wody i powietrza, nie jest bardzo popularne w Polsce, jednak ten sport zyskuje sobie coraz więcej zwolenników i miłośników.

Co to jest kitesurfing

Kitesurfing stanowi połączenie kilku sportów: windsurfingu oraz kiteboardingu. Pływa się na desce podobnej do tej używanej w surfingu, jednak zamiast żagla mamy do dyspozycji latawiec, który jest przytwierdzony do uprzęży noszonej przez kitesurfera.

W tym sporcie kierunek, w który płyniemy jest całkowicie niezależny od naszej woli. Płyniemy tam dokąd wieje wiatr. Deskę prowadzi się po wodzie na jej krawędzi. W przypadku silnego wiatru można ją nawet poderwać w powietrze.

Gdzie uprawiać kitesurfing

Najlepiej uprawiać kitesurfing latem, gdy jest ciepło i wieje umiarkowany wiatr. Im jest on mocniejszy – tym szybciej będziemy się poruszać i tym większe emocje będą nam towarzyszyć. Nadają się do tego nie tylko morza i oceany. Dobrze pływa się także na dużych górskich jeziorach i zalewach, gdzie występują mocne podmuchy wiatru.

Sprzęt do kitesurfingu

Deski do uprawiania kitesufringu są niewielkie, zazwyczaj ich długość nie przekracza 2 metrów. Nie mają one także dużej wyporności i nie mogą utrzymać na wodzie człowieka. Występują deski w różnych kształtach i ciężarach. Dobiera się je do preferencji i wagi kitesurferów.

Innym istotnym elementem jest chicken loop, łączący uprząż z barem. Bar służy do sterowania i jest połączony z latawcem kilkoma linkami. W efekcie znajduje się on ponad 25 metrów nad głową.

Najważniejszy jest jednak sam kite. Może on przybierać różne kształty i wielkości. Największe mają ponad 20 metrów kwadratowych powierzchni. Najpopularniejsze kształty to łuk i litera C. Im większy latawiec, tym większą wygeneruje moc przy silnym podmuchu, co zwiększy naszą szybkość. Mają one dość sztywną, najczęściej pompowaną krawędź natarcia, więc latawiec nie utonie leżąc na wodzie.

 

Kitesurfing jest bardzo młodą, ale dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących aktywny wypoczynek i adrenalinę.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28222 )
Array ( [docId] => 28222 )