Jak uprawiać windsurfing?

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 20-06-2012 r.

Windsurfing jest jednym ze sportów wodnych, który mogą uprawiać właściwie wszyscy. Pływanie na desce z żaglem daje dużo przyjemności i może być bardzo widowiskowe. Na czym polega ten sport i w jakich warunkach można go uprawiać?

Czym jest windsurfing

Ten sport to nic innego jak pływanie na podłużnej desce z przymocowanym do niej masztem z trójkątnym żaglem. Przy odpowiednio silnym wietrze i umiejętnym sterowaniu pędnikiem, pozwoli nam utrzymać się na powierzchni, płynąć w obranym kierunku i utrzymać na powierzchni wody. Wymaga to dużej koordynacji ruchowej i sporej siły.

Warunki do pływania

Do uprawiania tego sportu niezbędny jest wiatr. Bez niego nigdzie nie popłyniemy. Nie powinien być on zbyt silny, żeby nie połamał naszego masztu z żaglem. Dobrymi lokalizacjami do windsurfingu są oceany, nieco gorszym zaś morza. Pływa się w niedużym oddaleniu od brzegów, w miejscu, gdzie załamuje się fala.

Sprzęt do windsurfingu

Deskę oraz żagiel do windsurfingu powinniśmy dobrać stosowanie do naszych umiejętności. Dla początkujących poleca się pływanie na stabilnych, szerokich i stosunkowo długich deskach o sporej wyporności. Niezbędny okaże się także miecz, pozwalający na lepsze kontrolowanie sprzętu i umożliwiający płynięcie na wprost. Pozwala to lepiej utrzymywać się na powierzchni wody. Każda deska ma też paski, które trzymają stopy podczas zabawy na desce.

Żagiel jest z reguły wykonany z poliestrowej folii lub PCV. Jego kształty i konstrukcja są różne i można je wybierać w zależności od preferowanego stylu windsurfingu. Żagiel ma też boom, którego trzymamy się podczas pływania. Dobrze jest też dobrać odpowiedniej sztywności maszt. Im jest on sztywniejszy, tym szybciej możemy płynąć przy dużym wietrze.

Warto też właściwie się ubrać. Do dyspozycji windsurferów są kombinezony i pianki chroniące przed zimnem. Są one dostępne w różnych formach i o zróżnicowanych parametrach.

Po opanowaniu podstaw windsurfingu, można nauczyć się kilku ciekawych trików. Znacznie podnoszą one efektywność tego sportu i dają ogromną satysfakcję.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28221 )
Array ( [docId] => 28221 )