Jak uzyskać patent żeglarski

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Coraz więcej osób chce posiadać własny jacht i spędzać na nim wakacje pływając po jeziorach i rzekach. Daje to poczucie niezależności i smak przygody. Sterowanie jachtem jest jednak bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Potrzeba do tego specjalnych uprawnień w postaci patentu żeglarskiego.

Dla kogo

Patent żeglarza jachtowego jest pierwszym ze stopni, które można zdobyć w żegludze śródlądowej i morskiej. Osoby, które starają się o zyskanie takich uprawnień nie muszą spełnić wielu warunków i formalności. Wystarczy, że kandydat ma ukończone co najmniej 12 lat, a także ważne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania żeglarstwa. Trzeba też ukończyć kurs na żeglarza jachtowego.

Kurs

Bardzo popularną formułą szkoleń na patent żeglarski są kursy obozowe. Mogą odbywać się stacjonarnie lub w formie rejsu. Ich długość jest różna, ale najczęściej trwają do 3 tygodni. Uczą one teorii żeglowania, prawa żeglugowego, informacji o jachtach – ich wyposażeniu i środkach bezpieczeństwa, oznakowania szlaków wodnych, postępowania w portach i na zbiornikach wodnych, nawigacji i meteorologii. Kurs obejmuje też szkolenie praktyczne. Kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.

 

Uprawnienia po kursie

Patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów, których długość kadłuba nie przekracza 8,5 m na wodach morskich, w odległości nie przekraczającej 2 mil morskich od brzegu. W przypadku wód śródlądowych nie ma ograniczeń dotyczących wielkości łodzi. Jacht żaglowy, który można prowadzić posiadając patent żeglarski może posiadać napęd silnikowy. Osoby małoletnie mogą pływać tylko pod nadzorem pełnoletnich, bardziej doświadczonych żeglarzy, którzy muszą posiadać co najmniej patent żeglarski.

Zrobienie patentu żeglarskiego jest wspaniałym rozwiązaniem na wakacyjne wyjazdy. Pozwala cieszyć się naturą i miło spędzać czas. Jednak jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie i wymaga od żeglarza dużo uwagi, umiejętności przewidywania pogody i dużo zdrowego rozsądku.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28231 )
Array ( [docId] => 28231 )