Na czym polega pływanie żabką

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 26-07-2012 r.

Pływanie stylem klasycznym, zwanym potoczenie żabką jest bardzo popularne i polecane osobom w każdym wieku. To styl łatwy do nauczenia. Wykonywane w wodzie ruchy są naturalne. Mimo tego, na początku nauki pływania żabką, warto zwrócić uwagę na technikę, aby uniknąć złych nawyków.

Tak jak żaba

Styl klasyczny przypomina ruchy, które wykonują pływające żaby. Zarówno lewa jak i prawa strona ciała wykonują te same, symetryczne ruchy. Najlepiej będzie, jeśli od początku będziemy uczyć się pływać zanurzając głowę. Gdy nauczymy się pływać z głową pod wodą, nasz styl będzie bardziej efektywny, a mięśnie będą pracować o wiele lepiej.

Praca rąk

Prawidłowe pływanie stylem klasycznym jest zsynchronizowane i symetryczne. Ta reguła dotyczy zarówno pracy rąk, jak i nóg. Pozycję wyjściową przyjmujemy, gdy nasze ręce są prosto wyciągnięte przed siebie, nogi wyprostowane a stopy nieznacznie odchylone do tyłu.

Rozpoczynamy od zagarniającego ruchu rąk w dół, na zewnątrz, pamiętając o lekkim ugięciu łokci. W momencie gdy nasze ramiona znajdą się w jednej linii z barkami, a przedramię pod kątem prostym względem tułowia, powinniśmy znajdować się w najniższym położeniu pod wodą.

Następnie, aby się wynurzyć ściskamy łokcie do siebie. Ruch wewnętrzny kończymy, gdy dłonie znajdą się pod brodą, a łokcie przy klatce piersiowej. Teraz nabieramy powietrza, wypuszczamy je natomiast pod wodą.

Praca nóg

Ręce pracują razem z nogami. Rozpoczynając od pozycji wyjściowej, najpierw uginamy złączone kolana. Pod koniec tej fazy stopy powinny być blisko pośladków, tworząc z łydkami kąt prosty. W momencie gdy zaczynamy prostować ręce, nasze nogi zaczynają zataczać ruch po obwodzie koła, na zewnątrz i do tyłu, zagarniając wodę stopami. Ruch nóg jest zakończony gdy je prostujemy, a stopy są złączone.

Pozwólmy ciału swobodnie sunąć w wodzie z wyprostowanymi nogami i rękoma, głowę w tym czasie trzymamy między ramionami. To faza tzw. poślizgu. Gdy zaczniemy zwalniać, czas rozpocząć kolejny cykl stylu klasycznego.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28235 )
Array ( [docId] => 28235 )