Jakie są style pływackie

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 25-06-2012 r.

Wyróżniamy cztery główne style pływania: klasyczny, motylkowy, grzbietowy i dowolny. Najtrudniejszy z nich to styl motylkowy, ponieważ wymaga koordynacji ruchowej całego ciała. Na czym polega każdy z nich?

Styl klasyczny, tzw. żabka

Jest to symetryczny sposób pływania. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten naśladuje ruchy żaby. Należy położyć się na klatce piersiowej. Pozycja wyjściowa to wyciągnięte przed siebie, wyprostowane ręce przy jednocześnie wyprostowanych nogach, z odchylonymi do tyłu stopami.

Następnie ręce jednocześnie i symetrycznie zagarniają wodę w bok. Stopy zaś unosimy ku powierzchni wody przez naciskanie biodrami w dół, kolana są wtedy ugięte. Nogi w tej pozycji wykonują kolisty ruch w tył i na zewnątrz. Ruch nóg musi zakończyć się ich złączeniem. Ręce są wyprostowane, kiedy nogi też się prostują i znów powracamy po pozycji wyjściowej.

Styl motylkowy

Jest najtrudniejszym do opanowania stylem pływackim. To częściowo symetryczny sposób pływania. Obowiązuje pozycja na piersiach. Ręce jednocześnie przerzucane są do przodu nad powierzchnią wody. Pociągnięcie rąk pod wodą również musi być wykonane symetrycznie przez oba ramiona.

Nogi i stopy są ze sobą ściśle złączone przy wykonywaniu ruchu falowego. Na jeden ruch ramion przypadają dwa odbicia nogami. Należy pamiętać, że ruch falisty obejmuje całe ciało – od głowy po nogi.

Styl grzbietowy

Obowiązuje cały czas pozycja na plecach. Jest to inaczej mówiąc odwrócony kraul. Ważne, by broda nie dotykała klatki piersiowej. Nogi wybijają wodę do góry, ręce zaś wykonują nad wodą ruch w tył, następnie pod wodą do ponownego wyłonienia. Wyłaniając ręce z wody pamiętajmy o ich prawidłowym ułożeniu , na powierzchni w kolejności pojawia się: bark – kciuk – cała ręka, przy czym w powietrzu należy obrócić ją tak, by do wody pierwszy wchodził mały palec.

 

Styl dowolny

Nie narzuca żadnego konkretnego stylu pływania, podczas konkurencji zawodnicy najczęściej jednak wybierają kraula.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28229 )
Array ( [docId] => 28229 )