Na czym polega rafting

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 21-06-2012 r.

Lubisz przygodę, aktywny wypoczynek i nie boisz się wody? Rafting jest sportem dla Ciebie. Ta dość młoda dyscyplina gwarantuje dużą dawkę adrenaliny i wspaniałą zabawę. Na czym dokładnie polega rafting i o czym należy pamiętać przed spływem?

Czym jest rafting

Ta dyscyplina sportu opiera się na spływie pontonami po rzekach. Najczęściej są to rwące, górskie potoki. Kilkuosobowe łodzie muszą pokonać pewien odcinek rzeki w taki sposób, żeby się nie przewrócić, ale z drugiej strony, jak najszybciej dotrzeć do mety spływu. Im trudniejsza trasa do pokonania, tym większa adrenalina i zabawa. Należy jednak zachować ostrożność i nie porywać się na zbyt płytkie i kamieniste potoki, żeby się nie skaleczyć i nie zniszczyć sprzętu.

Ponton do raftingu

Najczęściej spływy odbywają się w pontonach, chociaż można też spotkać się z tym, że uczestnicy płyną kajakami, tratwami lub łodziami. Jednak najbardziej popularną, turystyczną wersją raftingu jest właśnie spływ pontonem. Mieszczą one od 5 do 11 osób. Wykonane są z trwałego, wielowarstwowego, grubego materiału. Pozwala to zwiększyć wytrzymałość pontonu podczas kontaktu ze skałami lub konarami drzew.

Sprzęt jest dmuchany, więc po zakończeniu spływu można go złożyć. Wtedy z łatwością zmieści się do bagażnika samochodu.

 

Ubranie do raftingu

Powinno by lekkie i dobrze przylegać do ciała. Można też założyć strój kąpielowy. Zdecydowanie cały nasz ubiór będzie mokry, dlatego lepiej ubrać się w rzeczy mniej dla nas cenne. Często też organizatorzy raftingu przeznaczają dla uczestników pianki do sportów wodnych. W wielu przypadkach, szczególnie za granicą, jest to obowiązująca praktyka. Dodatkowo niezbędny będzie kask chroniący głowę przed urazami i kapok zabezpieczający nas przed utonięciem.

Rafting to bardzo ekscytujący sport, który można uprawiać także w Polsce. Doskonałe warunki panują m.in. na przełomie Dunajca. To także coraz bardziej popularna forma spędzania pracowniczych wyjazdów integracyjnych. Rafting daje dużą radość z aktywnego spędzania czasu i całą masę pozytywnych wrażeń.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28224 )
Array ( [docId] => 28224 )