Na czym polega sportowe ratownictwo wodne

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 21-06-2012 r.

Ratownictwo wodne to nie tylko szansa na uratowanie życia pechowym pływakom. To także bardzo widowiskowy i popularny w Polsce sport o długiej tradycji. W jakich zawodach biorą udział zawodnicy i jakie są zasady tej dyscypliny?

Na czym polega sportowe ratownictwo wodne

Sportowe ratownictwo wodne wymaga od zawodników wielu umiejętności. Uczestniczą oni w ponad różnych 30 dyscyplinach. Wśród nich znajdują się te, wykonywane na basenach oraz na otwartych zbiornikach wodnych. Konkurencje sprawdzają czas reakcji ratowników, umiejętności w niesieniu pomocy, szybkość wykonywania poszczególnych czynności, a także orientację i rozeznanie w sytuacji.

Dyscypliny basenowe

Wśród konkurencji rozrywanych na basenie znajduje się ratowanie umieszczonego na dnie zbiornika, a 50 metrów od brzegu manekina, z użyciem płetw i bez nich, a także z użyciem pasa ratowniczego. W tych dyscyplinach bardzo istotne jest to, w jaki sposób zawodnik holuje manekin z powrotem do linii startu i jak długo wytrzyma bez tlenu w początkowej fazie zadania.

Kolejną konkurencją jest wiosłowanie łodzią ratowniczą oraz podpłynięcie do manekina i wyciągnięcie go z wody.

Zawodnicy rywalizują również w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 200 metrów pod 8 zanurzonymi przeszkodami. Występuje także odmiana w postaci sztafety z pokonywaniem zapór w basenie.

Umiejętności sprawdzane są też w rzucie liną do osoby pozorującej tonięcie i przyciągnięciu jej do siebie.

Ostatnią dyscypliną jest symulowana akcja ratownicza. Wymaga ona od zawodników dobrej oceny kolejności przeprowadzanych działań i dobrej organizacji.

Dyscypliny morskie

Odbywają się najczęściej nad morzem lub jeziorem i na przylegającej do nich plaży. Wśród konkurencji znajduje się m.in. sprint oraz sztafeta 4 x 90 m w biegu po piasku. Zawodnicy ścigają się także w pływaniu wpław po morzu, przy czym start odbywa się w pewnym oddaleniu od brzegu. Odmianą tej dyscypliny jest kombinacja bieg – pływanie – bieg. Inną konkurencją jest wyścig kajakami i pływanie na deskach. Wśród zadań są też akcje ratunkowe z użyciem boi SP, kołowrotu, pasa typu „węgorz”, a także akcja przeprowadzana na deskach. Jedną z ostatnich konkurencji są flagi plażowe.

Sportowe ratownictwo wodne jest bardzo wymagającą dyscypliną. Potrzeba do niej wyjątkowo dobrej kondycji fizycznej oraz umiejętności w pływaniu i nurkowaniu. Nie bez znaczenia jest też motywacja i trzeźwe myślenie zawodników.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28228 )
Array ( [docId] => 28228 )