Na czym polega surfing

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 22-07-2012 r.

Surfing jest popularną dyscypliną sportu, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Deska ślizgająca się po morskich falach wydaje się nie być trudna do okiełznania, jednak to tylko pozory. Potrzeba dużo czasu zanim nauczymy się panować nad sprzętem. Na czym polega surfing i jaki sprzęt jest do niego potrzebny?

Zasada i początki surfingu

Najprościej, surfing polega na ślizganiu owalnej deski po falach, korzystając z wiedzy o właściwościach tego zjawiska. Należy dobrze panować nad równowagą i mieć bardzo dobrą koordynację ruchową.

W celu nauczenia się pływania na desce warto zapisać się na szkolenie surfingowe. Tam, nauczymy się jak poprawnie wstawać i gdzie najlepiej szukać fali. Poznamy także zasady, którymi rządzą się morskie fale oraz na czym polega przybój.

Początkowo należy pływać w niewielkim oddaleniu od brzegu. Gdy już opanujemy wstawanie z kolan do pozycji poziomej, można przystąpić do nauki manewrowania i wykonywania zakrętów w różnym położeniu do fali.

Sprzęt do surfingu

W zasadzie do uprawiania surfingu potrzebna jest tylko deska. Dla początkujących dobrym sprzętem jest długa i szeroka deska o dość dużej wyporności, którą nazywa się Malibu lub Longboard. Długie stateczniki zamocowane na spodniej części sprzętu znacznie pomogą go kontrolować i zwiększają stabilność deski. Na akwenach, gdzie fale są małe dobrze sprawdzają się krótsze deski, tzw. mini Malibu, które lepiej radzą sobie ze złapaniem krótkiej przybrzeżnej fali.

Duże znaczenie w surfingu ma również konserwacja i woskowanie deski. Wosk należy dobrać do temperatury wody, na której będziemy pływać. Ten środek wspomaga przyleganie stóp do sprzętu pływackiego.

Surfować można w piance pływackiej lub w zwykłych szotach kąpielowych.

 

Surfing to bardzo wymagająca dyscyplina sportu. Trzeba poświęcić wiele czasu i wysiłku, zanim będziemy w stanie utrzymać się na desce. Często nasze próby będą kończyć się bolesnym lądowaniem w wodzie, ale nie można tracić ducha, ponieważ śmiganie po morskich falach daje ogromną frajdę.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28232 )
Array ( [docId] => 28232 )