Narciarstwo wodne – jak je uprawiać

Kategoria: Sporty wodne
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 21-06-2012 r.

Narciarstwo wodne jest bardzo efektowną i atrakcyjną dyscypliną sportu. Dostarcza wiele adrenaliny i wrażeń. Ten sport jest wspaniałym sposobem na aktywne i emocjonujące spędzanie wypoczynku nad brzegami wód.

Narty wodne

Wśród niezbędnego sprzętu do uprawiania tej dyscypliny sportu są oczywiście narty. Do wyboru mamy dwie narty lub mononartę, które dobiera się stosownie do wagi narciarza. Mają też różne długości, które powinny odpowiadać wzrostowi ich użytkownika.

Należy do nich dokupić specjalny but, który będzie solidnie trzymać stopę przytwierdzoną do sprzętu. W konstrukcji są bardzo podobne do klasycznych nart zjazdowych.

Wiele dostępnych obecnie na rynku modeli można używać także jako mononarty. Pływanie na jednej narcie jest trudniejsze, ponieważ w tej opcji nogi są ułożone jedna za drugą. Wymaga to także zwiększenia prędkości, żeby utrzymać się na powierzchni wody.

Nauka pływania na nartach wodnych

Rozpoczynając swoją przygodę z narciarstwem wodnym należy zaopatrzyć się w dużą dawkę cierpliwości i być przygotowanym na liczne upadki. Bezwzględnie trzeba pływać w kapoku, z daleka od kąpiących się w zbiorniku wodnym osób. Dobrze też ubrać się w specjalną piankę do sportów wodnych. Warto uczyć się pod okiem doświadczonego instruktora.

Przed pierwszym wypłynięciem należy zapoznać się ze sposobem, w jaki będziemy kontaktowali się ze sternikiem ciągnącej nas łodzi lub skutera. Można też płynąć za elektrycznym wyciągiem.

Najwięcej problemu może sprawiać start. Złe ułożenie ciała spowoduje, że nie utrzymamy się na nartach i się wywrócimy. Wskazówką dla początkujących może być pochylenie się do przodu, ugięcie kolan i lekkie rozluźnienie mięśni podczas startu. Ważne jest, żeby nie puścić holu i utrzymać się na nartach w momencie, gdy motorówka lub wyciąg nas szarpnie.

Narciarstwo wodne to znakomita zabawa. Co prawda wymaga dużo wysiłku, siły i determinacji, ale gdy nauczymy się już pływać, gwarantuje nam adrenalinę i radość z aktywnego spędzania czasu nad morzem czy jeziorem.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28225 )
Array ( [docId] => 28225 )