Na co zwracać uwagę kupując wodę mineralną

Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 20-08-2012 r.

Od maja 2011 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące klasyfikacji wód mineralnych. Obecnie, każda, sprzedawana woda określana jest mianem „mineralnej”. Oznacza to, że nawet gorszej jakości woda pitna może być sprzedawana pod tym samym szyldem, co wody z górskich ujęć. Zobacz, jak wybierać świadomie.

Woda mineralna czy woda źródlana

Wody o zawartości substancji mineralnych poniżej 500 mg w litrze to „woda niskozmineralizowana”. Po nowelizacji przepisów dotyczących wód mineralnych, każdy rodzaj wody wydobywany z pokładów mineralnych, niezależnie od ilości posiadanych pierwiastków, może uchodzić za wodę mineralną. Oznacza to, że stosowany wcześniej podział na wody niższej jakości (źródlane) i mineralne (teoretycznie lepsze) przestał obowiązywać, a konsument sam musi znaleźć w morzu butelek tę, której jakość jest najwyższa.

Wody mineralne

Z uwagi na ilość rozpuszczonych w wodzie minerałów możemy mówić o wodach nisko (do 500 mg składników mineralnych), średnio (500-1500 mg) i wysoko zmineralizowanych (powyżej 1500 mg). Teoretycznie, im więcej minerałów, tym lepiej. Ale tylko w teorii. Dlaczego?

Woda może dostarczać minerałów niezbędnych dla naszego zdrowia (magnez, potas), ale także składników takich jak sód, którego powinniśmy unikać. Może także zawierać cały szereg innych minerałów, zupełnie nam obojętnych.

Jeśli szukamy wody, która pomoże nam w suplementacji cennych dla zdrowia składników, wybierajmy wody lecznicze. Mają one wysoką zawartość jednego lub kilku ważnych dla organizmu pierwiastków. Najlepiej jednak kupować je w miejscach gdzie są wydobywane – to stanowi gwarancje ich świeżości.

Jak wybierać wodę

Najlepiej patrząc na ilość składników ważnych dla naszego zdrowia, jak potas, magnez, wapń (przynajmniej 150 mg w litrze).

Nie sugeruj się instytucjami, które promują daną wodę. Często, robią to z zupełnie innych niż zdrowotne powodów. Dlatego ostatecznym potwierdzeniem jakości powinien być tylko i wyłącznie spis składników mineralnych na butelce.

Ze zdrowotnego punktu widzenia, nie ma znaczenia, czy wybierasz wodę gazowaną czy nie. W praktyce jednak, gazowana dłużej zachowuje świeżość po otwarciu.

Tego unikaj przy zakupie wody

Woda oligoceńska, wbrew obiegowej opinii, nie należy do wód mineralnych. Wymaga przegotowania przed spożyciem, a pozostawiona dłużej w stanie surowym jest doskonałą pożywką dla bakterii.

Unikaj także wszelkich wód smakowych. Choć, produkowane są one na bazie wody mineralnej lub źródlanej, dodaje się do nich sztuczne aromaty i słodziki, co sprawia, że z naturalną wodą nie mają wiele wspólnego.


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28428 )
Array ( [docId] => 28428 )