Ryż w pięciu kolorach

Kategoria: Kuchnie świata
Autor: Szulborska Alicja
Data: 21-08-2012 r.

Zapewne widzieliście ryż w różnych kolorach, tak charakterystyczny dla kuchni chińskiej. Wiele osób zastanawia się jak to możliwe. Poniżej przybliżymy nieco zagadkę tego kolorowego ryżu i opiszemy powstawanie poszczególnych barw.

Potrawa świąteczna

Tradycja spożywania ryżu w aż pięciu kolorach wywodzi się z ludu Zhuang, rolników, jednej z najliczniejszych mniejszości etnicznych na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, zamieszkujących głównie region autonomiczny Guangxi-Zhuang.

Potrawy te przygotowują podczas jednego z tradycyjnych chińskich świąt Qingming obchodzonego zazwyczaj 5 kwietnia (według kalendarza gregoriańskiego). Nazwa oznacza wyjście na zewnątrz i cieszenie się nadejściem wiosny. W tym czasie Chińczycy tłumnie odwiedzają groby bliskich.

Ryż w pięciu kolorach

Nazywa się wuse nuomifan (五色糯米饭) i oznacza dosłownie pięć rodzajów podstawowych produktów spożywczych. Ryż jedzą członkowie rodzin i podaje się go także przybyłym gościom podczas rytualnych posiłków (m.in. w Qingming Festiwal). Spożycie ryżu ma przynieść bogate i szczęśliwe życie.

Skąd biorą się kolory ryżu

Kucharze ludu Zhuang moczą ryż w sokach roślin, które rosną na zboczach gór Guangxi. Dzięki nim ma lepką konsystencję i nabiera pięknych świetlistych kolorów oraz naturalnego dzikiego zapachu.

Liść klonu nadaje czarnej barwy. Najtrudniej jest otrzymać ten kolor. W trakcie barwienia ryż najpierw przybiera kolor niebieski, a dopiero później czarny. Roślina o nazwie zifanteng (紫蕃藤) służy do otrzymania koloru liliowego, huangfanhua (黄饭花) nadaje kolor żółty, honglancao (红蓝草) - czerwony.

 

Zioła wykorzystywane do otrzymania konkretnego barwnika powinny być pocięte na bardzo drobne kawałeczki. Roślinę-barwnik moczy się z ryżem przynajmniej przez jedną noc, aby otrzymać pożądany kolor. Warto dodać, że pozostawienie ryżu na parze z lotosu nadaje odpowiedni zapach i dopiero potem świąteczny kolorowy ryż jest gotowy do podania.


Zobacz także:

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28468 )
Array ( [docId] => 28468 )