Kimchi – koreański sposób na zimowe dni

Kategoria: Mięsa
Autor: Omelczuk Maria
Data: 21-06-2012 r.

Oczywiście, tę narodową potrawę Korei można jeść przez okrągły rok, jednak historia jej powstania związana jest z trudnym okresem jesienno-zimowym, kiedy brak świeżych warzyw i owoców usilnie dawał się we znaki biednym chłopom i robotnikom. Kimchi to nic innego jak pełne witamin przetwory, które zapewniały Koreańczykom codzienną dawkę składników mineralnych i substancji odżywczych.

Te wegetariańskie specjały są zazwyczaj bardzo mocno przyprawione mieloną papryczką chili, ostrym szczypiorem, imbirem oraz czosnkiem – owe ostre dodatki stanowią zaś najlepsze lekarstwo na zimowe przeziębienie. Ktoś kiedyś doliczył się ponad 2 milionów przepisów na różne rodzaje kimchi, jest więc oczywiste, iż każdy region, każde nawet najmniejsze koreańskie miasteczko ma swoją własną, lokalną recepturę.

Poniżej podaję przepis na klasyczne kimchi owinięte w liście kapusty pekińskiej. Serwuje się je prawie do każdego posiłku zarówno w Korei Południowej jak i Północnej.

Składniki

2 główki kapusty pekińskiej, przekrojone wzdłuż na pół
300 g soli gruboziarnistej
85 g małych krewetek koktajlowych
70 g chili w proszku
100 g cebuli, obranej i drobno posiekanej
2 łyżki soli
2 łyżki cukru
7 ząbków czosnku, obranych i przeciśniętych przez praskę
2,5 centymetrowy korzeń imbiru, obrany i przeciśnięty przez praskę
średnia biała rzodkiew, obrana i starta na cienkie paseczki
5 cebulek-dymek, pokrojonych bądź też 2 łodygi pora, pokrojone

Wykonanie

Posyp obficie kapustę pekińską gruboziarnistą solą i odstaw ją na ok. 4 godziny – to sprawi, że liście będą wyschnięte, jak zaleca się w przygotowywaniu kimchi. Po tym czasie, wypłucz dobrze liście pod bieżącą wodą i osusz je, uważając by się nie podarły. Zmiksuj w blenderze krewetki, chili, cebulę, sól, cukier, czosnek i imbir. Przełóż mieszankę do miski i dodaj posiekaną białą rzodkiew wraz z cebulkami lub porami. Wymieszaj łyżką i kładź nadzienie na spreparowanych liściach kapusty pekińskiej, zawijając je jak gołąbki.

 

Umieść zawiniątka w hermetycznie zamkniętym pudełku lub w słoiku na 1-2 dni w temperaturze pokojowej. Potem możesz je zamrozić. Możesz w ten sposób przechowywać kimchi przez kilka miesięcy.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28490 )
Array ( [docId] => 28490 )