Jak prawidłowo przechowywać wino?

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 25-09-2012 r.

Przechowywanie wina w domowej lodówce, czy na półce z książkami kompletnie mija się z celem. Zobacz, jak prawidłowo leżakować nasze ulubione trunki by nie tylko ich nie zepsuć, ale także by cieszyć się nimi przez długie lata.

 

Własna piwniczka – nierealne marzenie?

Coś o czym marzy każdy amator dobrego wina – własna, wypełniona butelkami piwniczka, skrywająca nasze obrośnięte kurzem skarby. Czy może być coś cudowniejszego? Niestety, nie jest to ani proste ani tanie w realizacji marzenie. Nie każda piwnica nadaje się do trzymania w niej wina. Wino, jak każdy produkt spożywczy, ma określoną trwałość, którą można dramatycznie skrócić przez niewłaściwie przechowywanie. Zła temperatura, światło, brak wentylacji i izolacji, zła wilgotność niewłaściwe ułożenie butelek – wszystko to sprawia, że wino szybko się psuje. Aby tego uniknąć musi odpowiednio zbudować i wyposażyć naszą piwnice.

Odpowiednie warunki leżakowania wina

Wino nie lubi zbyt wysokiej i skaczącej temperatury, światła słonecznego, zbytniej wilgoci, braku przewiewu i brudu. Idealna temperatura przechowywania wina to 12 stopni, ale znacznie ważniejsze od chwilowych wskazań termometru są dobowe wahania słupka rtęci, które powinny być jak najmniejsze. Jeśli różnica w temperaturze między dniem i nocą będzie wynosić więcej niż kilka stopni szybko zamordujemy nawet najlepsze wino.

Wino kocha ciemność i spokój. Im mniej światła, szczególnie tego sztucznego, tym lepiej. Podobnie z wilgotnością. Optymalna to 70%. W zbyt wysokiej korki pleśnieją, w zbyt niskiej kruszą się. Piwnica musi świecić czystością i być pozbawiona obcych zapachów. Garaż, komórka na węgiel i kartofle czy piwnica w bloku nie wchodzą w grę.

 

 

 

To może do lodówki?

W lodówce trzymajmy tylko otwarte butelki lub te, które zamierzamy wypić w ciągu kilku dni. Wstrząsy, obce zapachy, zbyt niska i wahająca się temperatura sprawia, że domowe lodówki zupełnie nie nadają się do składowania wina.

Zamiast piwnicy

Jeśli nie mamy dostępu do tak przygotowanej piwnicy, warto pomyśleć o szafach chłodniczych, czy specjalnych lodówkach na wino. Utrzymują one nie tylko właściwą temperaturę ale również wilgotność i wentylacje. Najtańsze lodówki na wino kupimy już od 300-400 złotych, te droższe to wydatek nawet kilku tysięcy.

Podstawowe błędy popełniane przez początkujących kolekcjonerów:

  • Przechowywanie wina w lodówce
  • Przechowywanie wina w garażu, piwnicy na działce itp.
  • Nie właściwe przechowywanie butelek (na stojąco, do góry nogami itp.)
  • Przechowywanie wina, które nie ma potencjału starzenia
  • Kupowanie win do kolekcji w niepewnych źródłach (tam, gdzie wino przechowywane w naganny sposób)

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

 

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29685 )
Array ( [docId] => 29685 )