Klasyfikacja jakości win

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 13-06-2012 r.

Apelacja, czy zastrzeżone miejsce pochodzenia, to podstawowy wyznacznik jakości wina, który informuje nas o miejscu pochodzenia wina. Oprócz win z apelacją na sklepowych półkach występują też wina regionalne i stołowe. Zobacz, czym różnią się one od siebie.

Podział win europejskich

Wina produkowane na obszarze Unii Europejskiej podzielić można, biorąc pod uwagę ich jakość, na stołowe oraz jakościowe. Pierwszą grupę stanowią trunki ze wskazaniem geograficznym (to tak zwane wina regionalne), pozostała część to wina mogą pochodzić z dowolnego miejsca europy. Dla uproszczenia, znawcy wina mówią o winach stołowych, regionalnych i winach z apelacją.

Wina stołowe

Powstają z dowolnej odmiany winogron, bez wskazania miejsca produkcji. Kraj, który widnieje na etykiecie, to kraj w którym trunek butelkowano. Oznacza to, że sama fermentacja wina mogła zachodzić w zupełnie innym kraju. Producent nie ma obowiązku umieszczania żadnych informacji z wyjątkiem poziomu alkoholu i miejsca zabutelkowania.

Wina regionalne

W tej grupie znajdują się wina, które nie spełniały surowych wymogów apelacji, nie mniej powstają w całości na ściśle określonym obszarze – na przykład Toskanii. Jakość win tej kategorii jest bardzo różna i w dużej mierze uzależniona od producenta czy regionu. Wiele wielkich włoskich win (tzw. supertoskanów) z uwagi na rygorystyczne i niedopasowane przepisy apelacji było klasyfikowanych właśnie jako wina regionalne (IGT ).

Wina jakościowe z apelacją

Apelacja to wyznacznik jakości wina oraz informacja o jego podstawowej charakterystyce trunku. Każdy producent wina w obszarze danej apelacji musi spełnić ściśle określone prawem kryteria. System apelacji występuje w większości krajów winiarskich świata. W większości jest on dwu lub stopniowy, a przynależność do danej apelacji musi obowiązkowo znaleźć się na etykiecie wina. Przeważnie nazwa regionu wkomponowana jest apelacje np. „appellation Bordeaux controlee”.

Apelacja może obejmować jeden duży obszar (DO La Mancha) lub wręcz jedną tylko gminę (DOCG Gattinara), a nawet posiadłość (AOC Romanée-Conti).

 

Co reguluje apelacja

Przepisy apelacji regulują najczęściej dozwolone odmiany winogron na danym obszarze, sposób zbioru owoców, gęstość ich nasadzenia, rodzaj gleby, szczególne cechy charakterystyczne wina. Nieco odmienne w tym względzie są przepisy niemieckie, które klasyfikują wino z uwagi na cukier zawarty w winogronach.

Oznaczenie AOC czy DOCG na butelce trunku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że dane wino jest smaczne czy dobre, ale z pewnością pomaga w dokonaniu właściwego wyboru. Prestiż i jakość danego wina zależy w dużej mierze od prestiżu danej apelacji i wyśrubowania norm jakościowych, którymi się kieruje.

Francja – AOC (Appellation d\'origine controlee)

Włochy (klasyfikacja 2 stopniowa) – DOC (Denominazione di origine controllata), DOCG

Hiszpania (klasyfikacja 2 stopniowa) - Denominación de Origen (DO), Denominación de Origen Calificada (DOC)

Niemcy - Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete (QbA), Qualitätswein mit Prädikat (QmP)

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29673 )
Array ( [docId] => 29673 )