Pasztet z soczewicy - dla wegetarian i nie tylko

Kategoria: Przekąski
Autor: Nazaruk Beata
Data: 27-08-2012 r.

Czasami są dni, gdy chcemy zjeść coś dobrego, ale sami nie wiemy do końca na co mamy ochotę. Jednocześnie wszystko co mamy akurat w lodówce, wydaje się nam nie tym co byśmy chcieli. Na takie właśnie dni polecam przygotowanie pasztetu z soczewicy (inspirowanego przepisem Agnieszki Kręglickiej), do którego przygotowania potrzebne jest jedynie kilka składników, które zazwyczaj mamy w domu.

Składniki:

1 szklanka czerwonej soczewicy

3-4 średnie marchewki

3 ząbki czosnku

1 duża cebula

1 łyżka koncentratu pomidorowego

1 świeża ostra papryka (opcjonalnie, dla tych którzy wola potrawy pikantne)

Sól, pieprz

Kilka ziaren ziela angielskiego

1 łyżeczka kminu rzymskiego

Curry

Słodka papryka

3 jajka

 

Wykonanie:

Na patelni rozgrzewamy olej i wkładamy obrane 3 ząbki czosnku i ostrą paprykę w całości. Czosnek podsmażamy leciutko ze wszystkich stron i wykładamy na papierowy ręcznik, żeby wystygł i odciekł z tłuszczu. Paprykę natomiast smażymy do momentu, aż skórka zacznie czernieć ze wszystkich stron. Wtedy dopiero ją wyjmujemy, wkładamy do małego naczynia i szczelnie przykrywamy. Po kilku minutach wyjmujemy ją i delikatnie ściągamy z niej czarną skórkę. Kroimy na drobne kawałki. Następnie gotujemy wypłukaną soczewicę w dwóch szklankach wody z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Po ugotowaniu mieszamy z koncentratem pomidorowym.

Marchewkę ścieramy na tarce i wrzucamy na rozgrzany na patelni olej, po chwili dodajemy posiekana drobniutko cebule. Dodajemy nasze przyprawy. Swobodnie możecie z nimi zaszaleć, bo po połączeniu z jajkami i soczewicą nie będę aż tak wyczuwalne. Gdy warzywa podsmażą się na tyle, że będą  mięciutkie, mieszamy je z puree z soczewicy. Dodajemy jeszcze wyciśnięty czosnek i pokrojoną drobno paprykę. Jeszcze raz dokładnie mieszamy. Tak przygotowana masę wylewamy na wysmarowana masłem i posypana bułką tartą  formę. Pieczemy 0k. 40 minut w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku. Przed podaniem proponuję pasztet dobrze ostudzić. Ja jeszcze zanim go podam trzymam co najmniej godzinę w lodówce.

Nazaruk Beata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35933 )
Array ( [docId] => 35933 )