Drezno - miasto słynące z porcelany

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 30-08-2012 r.

Drezno, położone nad Łabą, to pełne zabytków miasto, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja porcelany. Uważane jest ponadto za jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Czy tak jest – przekonajcie się sami.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Prezentujący protestancką architekturę sakralną kościół Najświętszej Marii Panny to jeden z najbardziej znanych tego typu kościołów w Europie. Ołtarz główny prezentuje dzieła baroku. Tworzą go figury modlącego się Jezusa, Mojżesza, Pawła z Tarsu, św. Filipa Apostoła oraz Aarona, nad którymi unoszą się anioły. W ołtarzu głównym wyróżniają się niepomalowane farbami postacie dwóch śpiących uczniów Jezusa oraz panorama Jerozolimy w tle. Powyżej ołtarza mieszczą się organy, na przeciwko zaś chrzcielnica.

Zachwycająca jest wewnętrzna strona kopuły. Malowidła na niej przedstawiają ewangelistów: Marka, Mateusza, Jana i Łukasza, oraz cnoty: miłosierdzie, wiarę, nadzieję i miłość. Świątynia ta słynie także z największego w całej Saksonii zbioru dzwonów oraz wieży zegarowej.

Zamek - rezydencja książąt Saksonii

Renesansowo-barokowy zamek, będący rezydencją książąt Saksonii, to miejsce o bogatej historii i tradycji. Znajdują się w nim trzy muzea: zielone sklepienie, będące najbogatszym zbiorem klejnotów, gabinet miedziorytów oraz zaliczany do najstarszych gabinet numizmatyczny.

Opera Sempera

Opera Sempera to miejsce, z którym kojarzą nam się znane nazwiska, np. Ryszarda Wagnera. Możemy tu podziwiać rzeźby miejscowych artystów, m.in. Szekspira, Moliera, Goethego czy Schillera. Imponująca jest też sama scena, bowiem ma wysokość niemal 40 metrów. Pomieszanie kolorów czerwieni, brązu i złota nadaje temu miejscu szczególnej atmosfery. Opera znajduje się na miejscu dawnego Teatru Dworskiego.

 

Galeria Drezdeńska

Innym kulturowym miejscem jest Galeria Drezdeńska – największa kolekcja malarska w Europie. Mieszczą się w niej dzieła sławnych artystów takich jak Rafaela – obraz Madonna Sykstyńska czy Rembranta – obraz Autoportret z Saskią.

Albertinum

Zwierając dorobek kulturowy tego regionu, odwiedźmy także Albertinum – muzeum Państwowych Zbiór Sztuki. Znajdziemy w nim sztukę od romantyzmu do współczesności oraz liczne zabytki pochodzące z epoki starożytnej, przedstawiające sztukę egipską i babilońską. Słynna w Albertinum jest Galeria Mistrzów Nowych, prezentująca europejską sztukę XIX i XX wieku oraz zbiory francuskie i niemieckie.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28859 )
Array ( [docId] => 28859 )