Jak się rozwija ciąża w siódmym miesiącu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

Właśnie rozpoczął się ostatni trymestr ciąży. Jeszcze zaledwie trzy miesiące dzielą Cię od powitania na świecie nowego członka rodziny. W trzecim trymestrze będziesz odczuwała zarówno wielkie podekscytowanie jak i niecierpliwość. W trudnych chwilach pomyśl, że do rozwiązania jest już bliżej niż dalej.

W siódmym miesiącu zmienia się sposób mierzenia Twojego maleństwa. Nie mierzy się już długości od głowy do pośladków a od głowy do stóp. Takim sposobem maleństwo mierzy już około 43 centymetrów.

W siódmym miesiącu ciąży dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu dziecka. Pojawia się charakterystyczna budowa, powstają fałdy, bruzdy i zagłębienia. Dzięki rozwijającej się sieci połączeń neuronalnych mały człowieczek jest w stanie reagować w sposób celowy na niektóre bodźce. Na przykład potrafi śledzić źródło światła. W okresie intensywnego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego ważne jest, aby dostarczać w pożywieniu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Na tym etapie dziecko pozbywa się powoli meszku płodowego. Traci on znaczenie ze względu na całkiem dobrze rozwiniętą już tkankę tłuszczową.

Aby mózg i inne części ciała dobrze się rozwijały, potrzebna jest regeneracja. Dlatego Twój maluszek śpi teraz naprawdę długo i głęboko.

 

Pod koniec siódmego miesiąca ciąży macica znajduje się w przybliżeniu 12 centymetrów powyżej pępka. Rosnący brzuch może dać znać o sobie. Na pojawiające się w tym czasie bóle kręgosłupa i nóg polecana jest regularna gimnastyka.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28987 )
Array ( [docId] => 28987 )