Jak się rozwija ciąża w szóstym miesiącu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

Szósty miesiąc ciąży to ostatni miesiąc drugiego trymestru. Ruchy dziecka czuć już bardzo dobrze i są one również widoczne dla innych. Pod koniec miesiąca płód podwaja swoją masę, może już otwierać oczy.

W szóstym miesiącu ruchy dziecka odczuwasz już bardzo dobrze. Są one widoczne dla otoczenia. Ruszający się brzuszek jest powodem do radości nie tylko dla Ciebie, ale także dla całego Twojego otoczenia.

Dziecko w Twoim łonie nadal rozwija się w oszałamiającym tempie. Pod koniec tego miesiąca płód podwoi swoją masę. Jeżeli mogłabyś zajrzeć do Twojego maleństwa, zobaczyłabyś, że ma ono za dużo skóry, która nadal jest przejrzysta. Dzieje się tak na skutek szybciej rozwijającej się skóry niż tkanki tłuszczowej. Obecnie dziecko przybiera średnio 170 gram na tydzień. Masa ta rozkłada się na rosnące narządy wewnętrzne i kości, a także pojawiającą się tkankę tłuszczową.

Około 25 tygodnia ciąży w płucach rozwijają się pęcherzyki płucne, niezwykle istotne w momencie samodzielnego oddychania pozałonowego. Na tym etapie jeszcze dziecko nie byłoby w stanie samodzielnie oddychać ze względu na brak wyścielającej pęcherzyki płucnej substancji.

W 26 tygodniu Twoje dziecko waży około kilograma i osiąga długość 32 centymetrów. Ważnym wydarzeniem w tym okresie jest otwarcie nozdrzy oraz oczu. Ciekawostką jest, że dziecko w łonie matki ma więcej kubków smakowych niż po urodzeniu. Oznacza to, że smakuje i reaguje na smak wód płodowych.

 

Pod koniec szóstego miesiąca Twoja macica osiąga wielkość piłki do koszykówki. Najprawdopodobniej nie da się już ukryć Twojego stanu.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28986 )
Array ( [docId] => 28986 )