Jak się rozwija ciąża w piątym miesiącu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

W piątym miesiącu ciąży – podczas badania USG – możliwe jest już określenie płci dziecka. W tym czasie poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Dochodzi do rozwoju zmysłów dotyku, słuchu, smaku i wzroku.

Najcudowniejszą chwilą na jaką czekasz od momentu dowiedzenia się, że jesteś w ciąży jest poczucie na własnej skórze ruchów dziecka.

Najprawdopodobniej doświadczysz wyczekanej chwili właśnie w tym miesiącu. Początkowo tylko Ty będziesz czuła te delikatne kopniaczki. Z czasem i Twój partner doświadczy tego przykładając rękę do Twojego brzucha. Korzystajcie z tej możliwości jak najczęściej. To doświadczenie zbliża do siebie całą trójkę. Dzięki temu Twój partner po raz pierwszy realnie będzie mógł poczuć swojego potomka.

Dziecko najchętniej figluje po zjedzonym przez Ciebie posiłku. Docierająca glukoza powoduje ożywienie. Dziecko zamieszkujące w macicy obecnie smakuje wody płodowe. Ich smak zależy od dostarczonych przez Ciebie posiłków. Już na tym etapie warto więc urozmaicać „dietę maluszka”. Wówczas większa jest szansa, że nie będzie ono niejadkiem.

Nowymi umiejętnościami, które w tym okresie osiągnie Twoje dziecko jest ziewanie i czkanie. To drugie z pewnością poczujesz. Obecnie dziecko pokryte jest mazią płodową, która ma za zadanie ochraniać wrażliwe ciało małego człowieczka.

 

Podczas badania ultrasonograficznego w piątym miesiącu z reguły możliwe jest określenie płci płodu. Teraz stanie się już jasne czy na świat przyjdzie chłopczyk czy dziewczynka.

Pod koniec piątego miesiąca dziecko osiąga długość około 20 centymetrów. Jego waga wynosi w przybliżeniu pół kilograma. Dochodzi do rozwoju zmysłów dotyku, słuchu, smaku i wzroku.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28989 )
Array ( [docId] => 28989 )