Jak się rozwija ciąża w trzecim miesiącu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

W trzecim miesiącu ciąży znikają nudności, wymioty i bóle głowy. Pod koniec pierwszego trymestru przyszła mama może już usłyszeć bicie serca swojego dziecka. W tym czasie dziecko osiąga długość około 7 centymetrów i waży 15 gram.

Trzeci miesiąc ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Dobrą wiadomością jest, że w tym okresie najprawdopodobniej znikną wczesne nieprzyjemne symptomy ciąży. Głównie nudności, wymioty, nadmierna produkcja śliny oraz bóle głowy.

Kolejną jakże pozytywną wiadomością jest możliwość usłyszenia bicia serca swojego kochanego maluszka. Prawdopodobnie będziesz miała taką możliwość podczas standardowej wizyty lekarskiej. Bicie serca usłyszysz dzięki przyłożonemu do Twojego brzucha aparatu Dopplera.

Pod koniec pierwszego trymestru Twoje dziecko osiąga długość około 7 centymetrów i waży 15 gram. Nadal rozwija się w błyskawicznym tempie. Na tym etapie większość układów w organizmie malutkiego człowieczka jest już ukształtowana.

Podczas badania w gabinecie ginekologicznym możesz spodziewać się pomiaru masy ciała i ciśnienia krwi, badanie moczu, określenia czynności serca płodu, określenia wielkości macicy na podstawie jej pomiaru zewnętrznego, a także kontroli rąk i stóp ze względu możliwość wystąpienia obrzęków i żylaków.

W trzecim miesiącu ciąży mogą pojawić się zaparcia, dlatego pij dużo wody i wprowadź dietę bogatą w błonnik pokarmowy. Unikaj napojów gazowanych, kofeiny oraz słodyczy. Z reguły pod koniec trzeciego miesiąca trwania ciąży odczujesz fizyczną i psychiczną poprawę swojego stanu zdrowia. Czekaj na przypływ nowych sił i energii. Dużo odpoczywaj i relaksuj się.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28990 )
Array ( [docId] => 28990 )