Jak przygotować byłego przedszkolaka do pójścia do szkoły

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

Przejście z przedszkola do szkoły to duża zmiana w życiu dziecka i jego rodziny. Wiąże się to z wieloma emocjami. Jak przygotować dziecko na ten nowy etap w jego życiu?

Po pierwsze dużo rozmawiaj z dzieckiem. Twoją rolą jest opowiedzenie co czeka go w szkole, czego może się spodziewać w kontaktach z rówieśnikami. Pozytywne nastawienie to podstawa.

Wzbudź w dziecku ciekawość i chęć zdobywania nowej wiedzy. W szkole spotka się ono z pierwszymi wymaganiami, wyzwaniami, będzie musiało podporządkować się zasadom tam obowiązującym.

Aby ominąć jak najwięcej stresujących sytuacji, ćwicz z dzieckiem samodzielność. Świeżo upieczony uczeń powinien samodzielnie się ubrać, rozebrać i wykonywać podstawowe czynności higieniczne.

Zadbaj o kondycję fizyczną, zachęcaj do zabaw ruchowych. Obecnie nie wymaga się, aby dziecko umiało czytać i pisać. Te umiejętności ma zdobyć w szkole. Aby ułatwić jednak ich zdobywanie, czytaj systematycznie dziecku książki. Wspólne czytanie wzbogaca zasób słów, rozwija wyobraźnię, a także ćwiczy bardzo ważną umiejętność jaką jest skupianie uwagi.

Inaugurujący uczeń powinien również radzić sobie z emocjami. Twoją rolą jest nauczyć dziecko pokazywać emocje i radzić sobie z nimi. Jak to zrobić? Nie kryj się z własnymi emocjami. Kiedy jesteś smutna lub zdenerwowana, powiedz mu o tym. Wówczas dziecko będzie wiedziało, że samo może podzielić się swoimi emocjami z innymi.

Porozmawiaj także z dzieckiem o szacunku do osób starszych i rówieśników. Omów podstawowe zasady dobrego wychowania. Dziecko powinno umieć używać słów: proszę, dziękuję i przepraszam.

Inną ważną cechą ucznia jest obowiązkowość. Tej trzeba uczyć od samego początku. Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem powierz dziecku jakieś drobne obowiązki domowe. Sprzątanie zabawek czy karmienie domowego zwierzątka uczy samodzielności i obowiązkowości. Zadbaj, aby powierzone zadanie był wykonane do końca.

 

Początkujący uczeń powinien również znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania w sytuacji zagrożenia, a także znać swoje podstawowe dane osobowe i słuchać poleceń nauczyciela.

Aby upewnić się, że nie zapomnieliśmy o niczym, pobawmy się w szkołę. Zaproś znajome dzieciaki i wspólnie w grupie bawcie się. Taka sucha zaprawa to doskonały sprawdzian i okazja do korekty małych niedociągnięć.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29100 )
Array ( [docId] => 29100 )