Jak przygotować pierwszaka do pójścia do szkoły

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

Dziecko, które po raz pierwszy idzie do szkoły nie wie co go czeka. Niepewność wiąże się z lękiem. Przejście z przedszkola do szkoły to duża zmiana w życiu dziecka. Tutaj zaczyna się ważna rola rodziców i opiekunów. To oni powinni wzbudzić ciekawość dziecka do świata i nowych wyzwań. Powinni również pozytywnie nastawić dziecko do szkoły.

Dobrym pomysłem jest pokazanie swoich zdjęć z lat szkolnych i opowiedzenie dziecku kilka zabawnych historii z naszego dzieciństwa. Zwróć uwagę na miłe aspekty pójścia do szkoły. Powiedz o możliwości poznania wielu koleżanek i kolegów. Pokaż nowe książki i przybory szkolne.

Warto razem z dzieckiem przyszykować kącik do nauki w jego pokoju. Podstawowym elementem miejsca do nauki jest biurko, wygodny, regulowany fotel i cisza.

Warto także pokazać dziecku szkołę i drogę do niej. Idąc w kierunku szkoły zwróć uwagę na przejścia dla pieszych i przypomnij podstawowe zasady ruchu drogowego. Naucz samodzielnego przechodzenia przez pasy i powiedz o istniejących zagrożeniach.

Jeżeli do tej pory dziecko nie musiało wstawać o określonej porze, warto przećwiczyć i to. Kilka dni pod rząd wstawajcie z budzikiem i przyszykujcie się do wyjścia. To kolejny pretekst do ważnej rozmowy o punktualności. To także informacja dla Ciebie ile czasu zajmie Wam codzienne przygotowania do wyjścia.

W europejskich szkołach w tym także w Polsce, dzięki coraz powszechniejszemu zjawisku migracji mamy do czynienia z mieszaniem się kultur. To dobry pretekst, aby porozmawiać z naszym dzieckiem o tolerancji. Niestety z badań wynika, że większość małych cudzoziemców spotyka się z przykrościami ze strony dzieci. Wytłumacz swoim pociechom, że każdy człowiek jest równy, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy kulturę.

W przygotowaniu dziecka do szkoły najważniejsze nie są przybory szkolne, nowe ubrania, czy kącik do nauki. To otoczka, która ma ułatwić tylko nowe wyzwanie. Najważniejsze jest społeczne i emocjonalne przygotowanie naszych dzieci, a to osiągnąć można poprzez częste rozmowy.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29103 )
Array ( [docId] => 29103 )