Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać dziecko

Autor: Błachnio Patrycja
Data: 11-09-2012 r.

Zajęcia dodatkowe stwarzają dziecku możliwość zawierania nowych znajomości, przyjaźni, poszerzają horyzonty, uczą dobrej organizacji czasu, punktualności, dają szansę sprawdzenia się w wielu dziedzinach. Przedszkola, szkoły, ośrodki kultury i prywatne placówki adresują do dzieci i rodziców bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Które z nich wybrać?

Zajęcia taneczne i teatralne

Taniec towarzyski, balet, tańce współczesne - zajęcia te poprawiają koordynację i poczucie rytmu. Uczą funkcjonować w grupie, pozwalają zwalczyć nieśmiałość i pozbyć się nadmiaru energii. Zaję­cia takie jak pan­tom­ima czy teatr, zwięk­szają umiejęt­ności ruchowe dzieci, uczą ciałem wyrażać uczu­cia.

Ryt­mika natomiast, ma nie tylko zapewnić dzieciom ruch, ma również nauczyć jak się bawić i rozwi­jać. Zaję­cia te rozbudzają w dziecku zamiłowa­nie do muzyki, pobudzają twór­czą akty­wność dziecka oraz zwięk­szyć jego wrażli­wość artystyczną.

Zajęcia artystyczne

Plastyka, modelarstwo, ceramika – rozwijają twór­czą wyobraź­nię dziecka, przyczy­ni­ają się do ksz­tał­towa­nia jego osobowości. Dziecko uczy się uzewnętrzniać swoje emocje. Lepi z gliny, plasteliny, modeliny, maluje farbami po ścianie, robi kompozycje z różnych materiałów.

Prace manualne rozwijają koncentrację i poprawiają koordynację ruchów. Ciekawe zajęcia plastyczne mogą się odbywać zarówno w zamkniętym pomieszczeniu, jak i na świeżym powietrzu.

Zajęcia muzyczne

Nauka gry na instrumencie, śpiewanie – pozwalają dziecku na kontakt z muzyką i na samodzielne jej tworzenie. Kształtują wrażliwość dziecka, jego poczucie rytmu oraz słuch muzyczny. Nauka gry na instrumentach poprawia pamięć i koncentrację. Pozwala wyzwolić lub opanować emocje. To także wspaniały sposób na podniesienie samooceny dziecka. Dla zachęty, warto także pomyśleć o wizycie w filharmonii czy operze.

Zajęcia sportowe

Karate, łyżwiarstwo, pływanie, tenis, piłka nożna i wiele innych – zajęcia wybrane zgodnie z preferencjami i w trosce o rozwój dziecka, wpłynie korzystnie nie tylko na jego rozwój fizyczny, ale i psychiczny.

Sporty zespołowe uczą funkcjonowania w grupie, sporty siłowe (np. judo) pozwalają pozbyć się nadmiaru złych emocji, gimnastyka artystyczna kształtuje piękną sylwetkę, a pływanie to profilaktyka kręgosłupa. Nawyki zdrowego trybu życia nabrane w dzieciństwie, takie jak regularna aktywność fizyczna, pozostają także w późniejszym życiu.

Języki obce

Angielski, francuski, hiszpański – już w przedszkolu można zacząć oswajać dziecko z językiem obcym. Mając styczność z jednym obcym językiem, maluchowi dużo łatwiej przyjdzie nauka kolejnych. To wielka zaleta istotnie wpływająca na życie zawodowe człowieka.

Dziecko poznaje różne aspekty kultury danego kraju, czuje się pewniej i swobodniej podczas wyjazdów zagranicznych, ponieważ potrafi się porozumieć, nawiązuje znajomości i przyjaźnie. A ponadto, ucząc się języka, dziecko cały czas ćwiczy pamięć, rozwija swoją kreatywność, zdolność kojarzenia oraz rozwiązywania problemów.

Pamiętajmy:

  • dziecko ma się przede wszystkim dobrze bawić – wybierając zajęcia dodatkowe nie realizujmy własnych, niespełnionych marzeń z dzieciństwa;
  • każde dziecko ma prawo znudzić się wybranymi zajęciami – jeżeli nie uda się nam zachęcić pociechy do kontynuowania zajęć, spróbujmy czegoś innego;
  • nawet najciekawsze zajęcia nie zastąpią bliskiego kontaktu z rodzicami.


Zobacz także:

Błachnio Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29105 )
Array ( [docId] => 29105 )