Co każdy mężczyzna o krawacie wiedzieć powinien

Kategoria: Savoir vivre
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 27-09-2012 r.

Krawat jest tą częścią ubioru, która najczęściej wymyka się zasadom etykiety, sprawiając nam sporo kłopotów. Savoir-vivre pod lupę bierze nie tylko długość, ale i kolor, a także fakturę krawata i jego ogólne dopasowanie do reszty stroju.

Odpowiednia długość krawata

Częstym błędem popełnianym przez mężczyzn w doborze garnitury jest niewłaściwe dopasowanie poszczególnych elementów. Dotyczy to szczególnie długości spodni, które powinny opadać swobodnie na buty, gdy stoimy i całkowicie zakrywać łydki, gdy siedzimy.

Podobnie długość krawata musi być dopasowana do proporcji ciała. Spodnia część krawatu musi być wyraźnie krótsza od części górnej. Długość całego krawata wyznacza właśnie część górna, która powinna nieznacznie nachodzić na pasek od spodni. Niedopuszczalne jest wiązanie krawata w taki sposób, by kończył się na pępku lub daleko za linią paska.

Odpowiednia szerokość krawata

Krawat, oprócz odpowiedniej długości, powinien mieć także odpowiednią szerokość. Zbyt wąski krawat postrzegany jest jako chłopięcy i nieformalny. Może być noszony jedynie przez młodzież lub w związku z nieformalnymi okazjami. Grubość krawatu warto dobierać także pod kątem sylwetki. Im tęższy mężczyzna, tym krawat powinien być szerszy.

Kolor krawatu

Kolor krawata powinien być ciemniejszy od koszuli i bardziej intensywny od marynarki. Czarny krawat do czarnej koszuli i marynarki to zdecydowanie złe połączenie nawet dla pracownika zakładu pogrzebowego. Aby unikać tego typu sytuacji, wybieraj krawaty z dyskretnym i stonowanym wzorem. Nie wzorzyste i pstrokate, ale tworzące lekki kontrast. Krawat gładki jest natomiast koniecznością, gdy wybieramy koszulę lub marynarkę w deseń.

Krawat i kołnierzyk

Kołnierzyk rozpinamy jedynie wtedy, gdy pod szyją nie mamy krawata. Krawat powinien zasłaniać całość kołnierzyka. O ile nie odgrywamy roli klauna na przyjęciu urodzinowym dla dzieci, darujmy sobie cudowne rozwiązania w rodzaju krawatów na gumkę, zatrzask i tym podobne. Trudno wyobrazić sobie bardziej kompromitującą ozdobę.

Kiedy krawatu nie ubieramy?

Często popełnianym błędem jest ubieranie krawatu do koszuli z krótkim rękawem. Do tego rodzaju koszul nigdy nie stosuje się ani krawata ani marynarki.

Krawatu nie ubieramy do fraka, smokingu.

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Krawata się nie ubiera! Ubieramy siebie lub kogoś lub coś np. choinkę a nie element garderoby!

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu
data:

Jakie krawaty są najmodniejsze w tym roku?

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Jak jeść zdrowo na co dzień

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29708 )
Array ( [docId] => 29708 )