Dozwolone dodatki do męskiego ubioru

Kategoria: Savoir vivre
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 20-09-2012 r.

Zasady savoir vivre nie tylko skrupulatnie regulują nasz ubiór, ale także wiele mówią na temat dodatków, które do niego dobieramy. Pasek, zegarek, okulary – to także elementy naszego stroju podlegające ocenie znawców etykiety. W jaki sposób dobierać je poprawnie?

Dbałość o detale

Zostawmy w domu wszelkie inne, mniej lub bardziej wyszukane ozdoby: złote bransolety, łańcuchy, łańcuszki, spinki (poza tymi do koszuli, ewentualnie krawata). Na dłoniach dozwolone jest jedynie noszenie obrączki lub sygnetu rodowego (i tylko rodowego). Zasada trzech „S” mówi wprost, że skarpetki, szelki i spinki nie mogą rzucać się w oczy, powinny być stonowane i dobrane ze smakiem.

Szelki czy pasek?

Szelek, o ile w ogóle się na nie zdecydujemy, nie nosimy nigdy na wierzchu. Powinny być schowane. Polecane są one szczególnie panom otyłym. Pozostali, w większości przypadków powinni wybrać pasek – nie rzucający się w oczy, dobrany pod kolor butów i z tego samego rodzaju materiału. Jeśli buty są czarne i skórzane, pasek również powinien być czarny i skórzany.

Obuwie również musi być starannie dobrane do reszty stroju – do jeansów nie ubieramy lakierów, do marynarki obuwia sportowego. Dużym niedopatrzeniem jest noszenie niewypastowanego obuwia. Nie tylko buty i pasek powinny tworzyć ze sobą jednorodną kompozycję. Także portfel powinniśmy dobierać pod kolor obuwia.

Zegarki

W kwestii zegarka zasady savoir vivre są nad wyraz surowe. Tarcza bez ozdobników, nazw firm, marek. Im zegarek prostszy, tym lepszy.

Nakrycia głowy

Melonik i cylinder to nakrycia głowy zarezerwowane dla fraku i surdutu. Do smokingu zakładamy czarny miękki kapelusz.

Chusteczki

Tych białych, noszonych w prawej wewnętrznej kieszeni marynarki używają damy, którym mężczyzna udostępnia chusteczkę w sytuacji, gdy kobieta się ubrudzi lub popłacze. Niestety, nie liczmy na zwrot naszej własności. Savoir vivre traktuje te białe, wytworne kawałki materiału jako pożyczane na wieczne nieoddanie lub darowane na pamiątkę.

Chusteczkę bawełnianą, białą lub kolorową, do użytku osobistego, mężczyzna powinien nosić w lewej kieszeni spodni. Chusteczek higienicznych używać natomiast jedynie, gdy nikt nas nie widzi.

 

Okulary – kiedy i dla kogo?

Okulary korekcyjne nosić możemy przez cały czas. Nie ma szczególnych wytycznych, które regulowały by ich używanie. Podczas rozmowy nie należny spoglądać spod nich na rozmówce, gdyż jest to w bardzo złym tonie. Podobnie, zresztą jak wkładanie okularów do ust czy zabawa nimi.

Bardziej restrykcyjne są reguły dotyczące okularów przeciwsłonecznych. Te nosimy tylko w następujących przypadkach – w dużym słońcu, na ośnieżonym stoku, gdy mamy kłopoty ze wzrokiem. Należy je bezwzględnie zdjąć w pomieszczeniach zamkniętych, kawiarniach i restauracjach (nawet tych pod gołym niebem) oraz podczas rozmowy. Od zasady tej mogą odstąpić kobiety, u których okulary, o ile dobrze dopasowane, stanowią element ozdobny oraz osoby, które posiadają problemy ze wzrokiem.


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Jak jeść zdrowo na co dzień

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29707 )
Array ( [docId] => 29707 )