Jak prawidłowo eksponować flagę narodową

Kategoria: Savoir vivre
Autor: Zieliński Zbigniew
Data: 30-04-2012 r.

Jedni świętują 1 maja, drudzy - 3 maja, inni (niepatriotycznie i trochę na przekór) pozostają przy 2 maja. Właśnie tę ostatnią datę wybrano na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I choć święto obchodzimy już dziewiąty rok, polska flaga jest nie tylko źle eksponowana, ale też często znieważana.

Eksponowanie flagi, zwłaszcza narodowej nikogo do niczego nie upoważnia i nie daje taryfy ulgowej, natomiast wszystkich zobowiązuje do poszanowania symbolu, czasu i miejsca, obyczaju i prawa.

Flaga nie może dotknąć wody ani ziemi. Wiesza się tylko czyste i nieuszkodzone flagi. Nie umieszczamy na fladze żadnych emblematów ani napisów.

Flagą z godłem może posługiwać się tylko prezydent RP oraz misje dyplomatyczne i urzędy konsularne.

W przypadku eksponowania więcej niż jednej flagi należy pamiętać, że w układzie parzystym (np. dwie) flaga narodowa powinna znaleźć się po prawej stronie (z punktu widzenia obserwatora jest to lewa strona). Eksponując flagi w układzie nieparzystym (np. trzy) umieszczamy flagę narodową pośrodku, natomiast kolejną ważną umieszczamy po jej prawej (z punktu widzenia obserwatora po lewej).

 

O ile oczywistym jest, że w poziomym układzie eksponujemy ją białym do góry, o tyle układ pionowy przysparza już problemy. Flaga w układzie pionowym powinna być białym do jej prawej strony (lewa z punktu widzenia obserwatora).

Na maszcie flagę przypinamy białym do osi masztu.


Zieliński Zbigniew

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Jak jeść zdrowo na co dzień

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29701 )
Array ( [docId] => 29701 )