Jak zamówić wino w restauracji

Kategoria: Savoir vivre
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 15-05-2012 r.

Mimo, że wina spożywamy z roku na rok coraz więcej , nie wiele wiemy o jego prawidłowym zamawianiu i serwowaniu w restauracji. Rytuał ten, choć czasem długi i naznaczony pietyzmem, jest prosty do opanowania i nie wymaga szczególnej wiedzy.

Mierz siły na zamiary (oraz możliwości)

Przystępując do zamawiania wina musisz pamiętać, że nie zawsze więcej trunku za niższą cenę to dobry pomysł. Jeśli wybierasz się na romantyczną kolację, a twoja wybranka lub wybranek nie pije wina na co dzień, dużym nietaktem będzie upierać się przy zamówieniu butelki. Warto w takiej sytuacji rozważyć zakup wina na kieliszki lub karafki.

Wybór wina

Jeśli zdecydujemy się na wybór wina z karty, warto znać parę sztuczek, które ułatwią nam zamawianie. Jeśli, nie wiesz jak wymówić nazwę wina, wskaż je palcem kelnerowi lub zapytaj, co obsługa może polecić do danego dania. W ten sposób ciężar wyboru właściwej butelki spada po części na obsługę lokalu. Pamiętaj, jednak by najpierw upewnić się na co mają ochotę twoi współtowarzysze.

Jeśli wybierasz wino, za które nie płacisz, nie wybieraj nigdy najdroższego. Także w złym tonie będzie wybieranie trunków najtańszych, szczególnie, gdy różnica w cenie jest bardzo widoczna, a ty jesteś osobą, która będzie regulować rachunek.

 

Rzut oka na butelkę

Kelner powinien najpierw przynieść zamówioną butelkę i pokazać etykietę osobie zamawiającej. To gwarancja, że wszystko w zamówieniu się zgadza – rocznik, szczep winorośli, region, producent. Czasem, bowiem jeden producent wypuszcza na rynek kilka różnych win pod jedną marką. Gdy upewnimy się, że wszystko jest w porządku, wystarczy przytaknąć, a kelner przystąpi do otwierania zamówionego trunku.

Butelka nie może zniknąć z oczu zamawiającego, co więcej etykieta powinna być zwrócona przez cały czas otwierania, w naszym kierunku. Wyjątkiem są, oczywiście wina, które wymagają dekantacji, czyli wcześniejszego przelania do karafki.

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Jak jeść zdrowo na co dzień

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29702 )
Array ( [docId] => 29702 )