Na czym polega spirometria

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-08-2012 r.

Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego. Pozwala ono obiektywnie ocenić prace płuc. Podczas spirometrii mierzy się objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez płuca i oskrzela w różnych fazach cyklu oddechowego.

Badanie to wykorzystywane jest do rozpoznania, a także kontroli wyników przy popularnych chorobach układu oddechowego takich jak astma czy POChP.

Przygotowanie do spirometrii

Zaleca się, aby co najmniej cztery godziny przed badaniem nie palić papierosów i nie pić alkoholu, a dwie godziny przed nie spożywać obfitych posiłków. Ważne, aby w trakcie badania nic nie krępowało pacjenta, dlatego zaleca się luźny i wygodny ubiór.

Należy również zaniechać intensywnego wysiłku. Osoby z zaawansowanymi postaciami chorób płuc męczą się wchodząc po schodach, dlatego na badanie należy przyjść wcześniej, aby móc odpocząć.

Jak wygląda spirometria

W czasie spirometrii pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Procedura badania polega na maksymalnie szybkim oraz pełnym wydmuchaniu powietrza przez ustnik połączony z aparatem spirometrycznym. Następnie postępujemy zgodnie z zaleceniami osoby prowadzącej badanie.

Wyniki przesyłane są do komputera i tam analizowane. Na ich podstawie ocenia się zaawansowanie choroby oraz efekty leczenia.

 

Badanie jest całkowicie bezpieczne i wymaga od chorego zaangażowania i współpracy. Przed zakwalifikowaniem chorego do badania należy wykluczyć przeciwwskazania, którymi są rozpoznane tętniaki aorty i tętnic mózgowych, przebyte operacje okulistyczne, ból w klatce piersiowej lub jamie brzusznej utrudniające wdech.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29130 )
Array ( [docId] => 29130 )