Na czym polega koronarografia

Kategoria: Badania
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 22-08-2012 r.

Koronarografia jest badaniem diagnostycznym stosowanym głównie w chorobie niedokrwiennej serca. Ma na celu zobrazowanie i ocenę tętnic wieńcowych. Dzięki temu można skutecznie zaplanować dalsze leczenie w postaci angioplastyki lub wykonania pomostów aortalno-wieńcowych.

Koronografia polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, które poprzedzone jest podaniem kontrastu do tętnic wieńcowych. Kontrast ten podaje się przez tętnicę udową, promieniową bądź ramienną. Koronarografia przeprowadzana jest z reguły w szpitalu w pracowni hemodynamiki.

Nie ma konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. Pacjent jest świadomy, przyjmuje pozycję leżącą, a następnie przez jedną z wyżej wymienionych tętnic, po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym zostaje wprowadzona igła. Następnie igła zastąpiona zostaje tak zwaną koszulką naczyniową.

Przez nią wprowadza się cewnik, który dochodzi przez aortę do tętnic wieńcowych. Wszystko kontrolowane jest przez obraz rentgenowski. Gdy badanie przeprowadzane jest przez tętnice udową, zaleca się co najmniej sześciogodzinny odpoczynek w pozycji leżącej na plecach.

Czas badania jest bardzo indywidualny i może trwać od pięciu minut do ponad godziny. Koronarografia jest badaniem inwazyjnym. W trakcie bądź po jego wykonaniu mogą wystąpić powikłania. Są to jednak bardzo rzadkie sytuacje.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29126 )
Array ( [docId] => 29126 )