Czym różni się skręcenie stawu od jego zwichnięcia

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 06-09-2012 r.

Zarówno skręcenie jak i zwichnięcie to uszkodzenie stawu w wyniku urazu. Często ludzie mylą definicje obu tych urazów, dlatego warto znać znaczenie każdego z osobna. Mimo że mają parę cech wspólnych nie można pominąć ich odmiennych syndromów.

Najczęściej spotykane są wśród osób aktywnie uprawiających sport aczkolwiek mogą przytrafić się każdemu nawet podczas spokojnego spaceru. Najłatwiej takim urazom ulegają stawy skokowe, kolanowe, barkowe, międzypaliczkowe i nadgarstkowe.

Skręcenie w porównaniu do zwichnięcia jest łagodniejszym urazem. W obu przypadkach uszkodzeniu ulegają struktury miękkie takie jak:

  • torebka stawowa,
  • więzadła,
  • kaletki czy
  • łąkotki.

Z tym jednak wyjątkiem, iż przy skręceniu struktury kostne samoistnie powracają na swoje prawidłowe miejsce, natomiast podczas zwichnięcia przemieszczone elementy kostne nie ulegają automatycznemu powrotowi powodując nasilenie, a z czasem pogorszenie następstw urazu.

Podczas zwichnięcia stawu oprócz jego destabilizacji bardzo często dochodzi do złamań i deformacji elementów kostnych. Istnieje duże ryzyko wystąpienia trwałego kalectwa jeśli pacjent nie podda się w miarę szybko interwencji ortopedycznej.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29225 )
Array ( [docId] => 29225 )