Na czym polega leczenie skręcenia oraz zwichnięcia stawu

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 06-09-2012 r.

Leczenie skręcenia polega na założeniu stabilizatora na uszkodzony staw oraz leczeniu farmakologicznym. Natomiast w przypadku zwichnięcia w pierwszej kolejności lekarz powinien nastawić uszkodzony staw, a następnie unieruchomić go. W obu przypadkach zalecana jest rehabilitacja.

Leczenie skręconego stawu

Delikatne skręcenie nie wymaga leczenia ortopedycznego. Polega ono na zlikwidowaniu obrzęku i powstałego krwiaka. W tym celu stosuje się zimne okłady żelowe i elewację kończyny. W przypadku braku poprawy bądź nasilenia się objawów konieczne będzie zaciągnięcie porady lekarza ortopedy. Również takie zalecenie dotyczy skręceń o większym stopniu uszkodzenia oraz różnego rodzaju zwichnięć.

W celu postawienia ostatecznej diagnozy lekarz ortopeda zaleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego uszkodzonego stawu. Leczenie skręcenia polega na unieruchomieniu stawu za pomocą stabilizatora oraz zastosowaniu leczenia farmakologicznego w postaci leków przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Stabilizator zazwyczaj zakładany jest na okres dwóch tygodni. Po tym czasie pacjent powoli zaczyna obciążać kończynę.

Leczenie zwichniętego stawu

Jednak jeśli doszło do zwichnięcia konieczna jest szybka interwencja lekarza ortopedy, ponieważ powikłania jakie mogą wyniknąć mogą grozić nawet amputacją kończyny. Zadaniem ortopedy jest nastawienie uszkodzonego stawu. Kolejne postępowania są bardzo podobne jak w przypadku skręcenia. Unieruchomienie zakładane jest często na okres 8 tygodni. Niewykluczona jest nieraz interwencja chirurgiczna zmierzająca do nastawianiu kości względem siebie.

Rehabilitacja po skręconym lub zwichniętym stawie

W obu przypadkach bardzo zalecane jest zastosowanie leczenia rehabilitacyjnego wykorzystującego zarówno kinezyterapię (ćwiczenie uszkodzonego stawu) oraz fizykoterapię. Mają one na celu zminimalizować czas leczenia, przeciwdziałać zanikom mięśniowym oraz niwelować ubytki siły mięśniowej.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29227 )
Array ( [docId] => 29227 )

Array ( [docId] => 29227 )