Jak objawia się skręcenie i zwichnięcie stawu

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 06-09-2012 r.

Objawy skręcenia i zwichnięcia w początkowym okresie mogą wydawać się podobne. Jednak nie do końca tak jest. Jak zatem rozróżnić objawy skręcenia od zwichnięcia? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Objawy skręcenia stawu

Na początek zwróćmy uwagę na uraz skrętny stawu. W momencie skręcenia dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchomości stawu w trakcie którego uszkadzają się okoliczne struktury miękkie takie choćby jak więzadła czy torebka stawowa. Kości budujące dany staw powracają na swoje miejsce, nie powodując dodatkowych uszkodzeń.

W tym przypadku najbardziej charakterystycznymi objawami są ból spoczynkowy, jak i podczas wykonywania ruchów w stawie, obrzęk stawu, któremu może towarzyszyć wystąpienie wysięku, a co za tym idzie powstanie krwiaka.

W niektórych przypadkach charakterystycznym syndromem jest również nadzwyczajna hipermobilnośc stawu polegająca na nadmiernej ruchomości w uszkodzonym stawie.

Objawy zwichnięcia stawu

W przypadku zwichnięcia stawu oprócz uszkodzenia struktur miękkich dochodzi również do przemieszczenia elementów kostnych bez samoczynnego powrotu na pierwotne miejsce.

Typowymi objawami są ostre i dotkliwe bóle zwichniętego stawu, niebezpiecznie wyglądający obrzęk, niemożliwość wykonywania ruchu oraz widoczne zniekształcenie stawu. Staw jest bardzo niestabilny, a uszkodzeniu mogą ulec dodatkowo naczynia krwionośne i okoliczne nerwy. Dość często równie charakterystycznym objawem są złamania struktur kostnych tworzących zwichnięty staw.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29224 )
Array ( [docId] => 29224 )

Array ( [docId] => 29224 )