Dobroczynny masaż stóp

Data: 30-07-2013 r.

Masaż stóp zawsze poprawia samopoczucie i przynosi przyjemny relaks. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań lekarskich, masaż stóp można wykonywać także u osób chorych czy unieruchomionych w łóżku.

Masaż stóp, nawet ten wykonany przez samego siebie, sprawi, że krew zacznie szybciej krążyć, polepszy się przemiana materii, a toksyny będą szybciej usuwane z organizmu. W przypadku osób chorych najlepszy jest masaż relaksacyjny, na który przeznaczysz ok. 20 minut. Ponieważ chorzy mają zazwyczaj wysuszoną skórę, masaż z zastosowaniem aromatycznego olejku, np. lawendowego, będzie o wiele przyjemniejszy. To nic trudnego, a korzyści i przyjemność duża.

  • Obejmij stopę rękami i delikatnie kręć nią w różne strony. Pociągaj delikatnie za każdy palec i pokręć stawem skokowym, następnie lekko poszczyp skórę.
  • Kciukiem i palcem wskazującym obejmij paluch i masuj go – wierzch, spód i boki, ale omijaj paznokieć. To samo powtórz z drugą stopą.
  • Chwyć oburącz stopę, by kciuki dotykały podeszwy, a palce pozostały na podbiciu. Kolistym ruchem przesuwaj dłonie od palców do pięt. Powtórz kilka razy na każdej stopie.
  • Zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy masuj kolistymi ruchami kciuka. Zacznij od pięty, a zakończ przy palcach. Powtórz to kilkakrotnie na obu stopach.

  • Kostki masuj kciukiem. Kolistym ruchem lekko uciskaj każdy punkt przy stawie skokowym. Ruchami podłużnymi masować należy również przestrzeń między kostką a piętą, zacznij od wewnętrznej strony stopy.
  • Masaż zakończ wtarciem w skórę balsamu lub kremu do stóp. Wierzch stopy delikatnie oklep opuszkami palców.

Paweł Stasiuk


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29232 )
Array ( [docId] => 29232 )