Gdy dokucza dna moczanowa

Data: 08-07-2013 r.

Jeśli po wieczornej biesiadzie obudzi nas rano silny ból palucha, a w bliskiej rodzinie były przypadki dny moczanowej, możemy być niemal pewni diagnozy. Tę chorobę można okiełznać m.in. stosując odpowiednią dietę.

Dna moczanowa (inaczej artretyzm, a gdy dotyczy palucha - podagra) początkowo rozwija się bez objawów. Jedyne, co może nam dać do myślenia, to podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi (zwykle ponad 10 mg/100 ml). Warto takie badanie zrobić, jeśli ktoś z bliskich krewnych choruje lub chorował na dnę, bo skłonność do artretyzmu jest w części przypadków dziedziczna.

 

Stawy pełne kryształków


Przyczyną dny są zaburzenia przemiany materii, które prowadzą do znacznego wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi. Kwas ten jest końcowym produktem rozkładu związków purynowych, które obecne są w tym, co jemy. Powstaje też w organizmie w wyniku naturalnego rozpadu komórek. Nie jest nam potrzebny, więc pozbywamy się go z moczem i kałem. Jeśli jednak z powodu zaburzeń działania enzymów proces przetwarzania związków purynowych nie przebiega prawidłowo, dochodzi do nadprodukcji kwasu moczowego. Gdy jest go dużo, nerki nie są w stanie go przetwarzać i wydalać. Wtedy wytrąca się w postaci kryształków, które osiadają zwykle w stawach. Drażniąc tkanki, powodują bolesny stan zapalny.

Nocny atak

Do pierwszego ataku podagry dochodzi zwykle, gdy wieczorem zjemy obfity posiłek zakrapiany alkoholem. W nocy bowiem słabiej wydalamy kwas moczowy. Nad ranem pojawia się ostry ból stawu (w 80 proc. przypadków dna atakuje paluchy), który nasila się przy każdym ruchu. Staw jest zaczerwieniony, gorący, a skóra nad nim napięta. Ból (czasem z gorączką) utrzymuje się przez kilka, kilkanaście dni i może minąć sam. Może też nigdy się nie powtórzyć. Może, ale nie musi. Jeśli nie rozpocznie się leczenia i nie zmieni diety, artretyzm obejmuje kolejne stawy, niszcząc chrząstkę, torebki stawowe, ścięgna, a nawet kości. By temu zapobiec - oprócz leków, zabiegów fizykoterapeutycznych i leczenia sanatoryjnego - trzeba stosować odpowiednią dietę.

Pomocna dieta

  • Należy jeść 5 razy dziennie (3 główne posiłki i 2 przekąski), zachowując 3-godzinne przerwy między posiłkami.

  • Kolację jemy 3-4 godziny przed snem.

  • Trzeba pić 2-3 litry płynów dziennie – najlepiej wody, słabej herbaty, kawy, chudych jogurtów, soków rozcieńczonych pół na pół wodą.

  • Odstawiamy alkohol, bo hamuje wydalanie kwasu moczowego.

  • Zupy należy gotować wyłącznie na wywarach z jarzyn.

  • Dzienna porcja mięsa i wędlin to nie więcej niż 10-15 dag.

  • Można jeść warzywa i chude ryby z grilla (nie mięso czy wędliny).

  • Potrawy powinny być chude, gotowane, duszone (bez obsmażania) lub pieczone w folii aluminiowej.

  • Przy odchudzaniu nie należy stosować diet poniżej 1200 kcal dziennie.


Dieta niskokaloryczna sprzyja powstawaniu kwasu moczowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29228 )
Array ( [docId] => 29228 )