Sprawne stawy - glukozamina, chondroityna

Data: 03-12-2014 r.

Dla kondycji stawów podstawowe znaczenie ma ruch. Staw, którym często poruszamy, jest właściwie odżywiony, a więc i zdrowy. Niestety, siedzący tryb życia, jaki prowadzi większość z nas, niekorzystnie wpływa na ich kondycję.

Problemy ze stawami mają nie tylko ludzie starsi, ale i młodzi. Powodem są kontuzje sportowe, urazy oraz siedzący tryb życia. Zwykle kłopoty zaczynają się, gdy uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa, która jest naturalną wyściółką w stawach. Chrząstka chroni kości przed ścieraniem się i pozwala na swobodne wykonywanie skomplikowanych ruchów. Uszkodzenie chrząstki stawowej nie tylko znacznie ogranicza ruchomość stawów, lecz także powoduje silny ból przy każdym ruchu.

Jak sobie pomóc

Przy niewielkich zmianach zwyrodnieniowych w stawach poprawę ich sprawności można osiągnąć odpowiednio dobranymi ćwiczeniami mięśni oraz zabiegami fizykoterapeutycznymi. Zwiększają one zakres ruchu w stawie, zmniejszają stan zapalny i poprawiają ukrwienie tkanek, co sprzyja gojeniu się niewielkich zmian zwyrodnieniowych.

Korzystne jest również przyjmowanie preparatów, które powstrzymują proces zmian zwyrodnieniowych. Chorym zaleca się zwykle środki zawierające siarczan glukozaminy i chondroityny.

Glukozamina

Wiele badań naukowych dowodzi, że glukozamina powoduje zahamowanie zmian zwyrodnieniowych w stawach. Ten naturalnie występujący w organizmie człowieka aminocukier wchodzi w skład substancji odpowiedzialnej za sprawność stawów. Preparaty zawierające siarczan glukozaminy są polecane osobom intensywnie trenującym, po urazach stawów oraz profilaktycznie, dla powstrzymania zmian zwyrodnieniowych w stawach. Glukozamina dość łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego.

Chondroityna

Jest jednym z głównych składników chrząstki stawowej. To właśnie ona pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia stawów. Odpowiada też za jakość mazi stawowej, która tłumi siły, jakie działają na staw nie tylko w czasie treningu czy urazu, ale także podczas codziennych czynności. Podobnie jak glukozamina, polecana jest sportowcom, osobom z nadwagą oraz przy niewielkich zwyrodnieniach stawów.

Preparaty z glukozaminą i chondroityną nie regenerują chrząstki stawowej, a jedynie opóźniają postęp zmian zwyrodnieniowych. Lekarz może zalecić wiskosuplementację, czyli terapię, której celem jest poprawienie jakości płynu stawowego. Warto pamiętać także o tym, że – zwłaszcza u osób w podeszłym wieku – niedomaganie stawów jest często związane z niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Osoby starsze mniej piją niż ludzie młodzi, bo w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie. Często dobre nawodnienie organizmu minimalizuje problemy ze stawami.

Wątpliwości

W opublikowanej w 2010 roku analizie dotyczącej glukozaminy i chondroityny uczeni stwierdzili, że substancje te nie zmniejszają bólu stawów i nie mają wpływu na zwężenie szpary stawowej. Szpara stawowa to przestrzeń, dzięki której staw sprawnie się porusza. Jej zwężenie powstaje, gdy uszkodzona jest chrząstka stawowa. Dlatego, zanim sięgniemy po preparat, warto zapytać lekarza, czy go potrzebujemy.

Ewa Burska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 36148 )
Array ( [docId] => 36148 )

Array ( [docId] => 36148 )