Czym jest refluks żołądka

Kategoria: Pierwsza pomoc
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-06-2012 r.

Zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie lub palenie w przełyku, bóle żołądka czy problemy z przełykaniem spożywanego pokarmu to jedne z podstawowych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Najprościej mówiąc jest to choroba, która polega na zarzucaniu treści żołądka do przełyku.

Przyczyny

Jedną z przyczyn występowania choroby refluksowej jest nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek mięśniowych łączących przełyk z żołądkiem. U zdrowej osoby zastawka w czasie spożywania pokarmu rozluźnia się, przepuszcza jedzenie do żołądka, a następnie skurcza się, nie pozwalając tym samym na cofanie się treści żołądka do przełyku. W tym procesie bierze również udział zwieracz, czyli mięsień znajdujący się w dolnej części przełyku. U chorego mięśnie są słabsze przez co jedzenie wraz z kwasami żołądkowymi wracają z powrotem do przełyku. Również takie choroby, jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne, przepuklina rozworu przełykowego czy otyłość. Powstawaniu refluksu sprzyja również przyjmowanie leków na nadciśnienie tętnicze, przy chorobie niedokrwiennej serca, przy chorobach płuc oraz doustnych środków antykoncepcyjnych, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Leczenie

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego przede wszystkim opiera się na modyfikacji stylu życia oraz żywienia. Chory musi zmniejszyć spożywane porcje, a ostatni posiłek jeść 3 godziny przed snem. Powinien również unikać tłustych potraw, napojów gazowanych, czekolady, kawy, cytrusów, ostrych przypraw. Leczenie może być również podparte farmakologią w postaci leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, czyli tzw. inhibitorów pompy protonowej. W przypadku, gdy dwa powyższe sposoby walki z refluksem nie przynoszą skutków może być potrzebne leczenie chirurgiczne.

Większość z nas ma okazjonalnie do czynienia z uczuciem cofania się treści pokarmowych z żołądka. Jednak refluks żołądkowo-przełykowy to stan, w którym dolegliwości utrzymują się przez dłuższy okres czasu lub ulegają nasileniu. Choroba ta średnio dotyczy ok. 10 proc. dorosłych, najczęściej po 40 r. ż. Refluks może pojawić się również u kobiet w ciąży - około 48 proc. kobiet ciężarnych cierpi z jego powodu, a nawet u niemowląt.

Objawy i diagnostyka

Do najczęstszych objawów związanych z chorobą refluksową zalicza się zgagę, uczucie cofania się treści żołądkowych do przełyku, bóle przy połykaniu pokarmu, bóle górnej części brzucha, puste lub kwaśne odbijanie oraz krwawienie z przełyku. Zaniepokoić także powinno przeciągające się uczucie dyskomfortu po obfitym lub tłustym posiłku, podczas schylania się czy leżenia na wznak. Rzadziej refluksowi towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust, suchy kaszel oraz chrypka. W celu zdiagnozowania choroby refluksowej przeprowadza się badanie RTG z kontrastem przełyku, USG, monitoring pH w przełyku lub badanie endoskopowe, czyli gastroskopię.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29164 )
Array ( [docId] => 29164 )